Svaka teroristička skupina živi u nekom svojem moralnom svemiru, slijedeći sustav vrijednosti i s pogledom na svijet koji ih tjera na zločin. Boko Haram je u proteklih 14 godina odgovoran za smrt preko 15.000 osoba, a danas se na njih gleda kao na jednu od najsmrtonosnijih terorističkih organizacija u svijetu.
Među njihovim brojnim zvjerstvima je i otmica 200 djevojčica iz škole na sjeveroistoku Nigerije 2014., masakr 2000 seljana u samo jednom napadu na obali jezera Čad u siječnju 2015. godine te sumnja da su koristili 10-godišnju djevojčicu kao bombaša samoubojicu u srpnju 2015. godine.
U ožujku 2015. godine, Boko Haram priseže vjernost Islamskoj državi, što samo potvrđuje zaključak da egzistiraju na granicama ljudske izopačenosti i izvan bilo kakvog shvatljivog moralnog sustava.
Jedini 'pravi muslimani'
No, Alex Thurston sa Sveučilišta Georgetown u studiji koju je objavio Brookings Institution, tvrdi da Boko Haram ipak ima moralni sustav vrijednosti, samo što je on toliko radikalan, da se svakom normalnom čovjeku čini iracionalnim.
On je proučavao i analizirao pisanja i govore vođa Boko Harama te zaključio da je ideologija tih zločinaca zapravo izrazito konzistentna, sve od njihovog osnutka 2002. godine. Boko Haram se služi kombinacijom "isključivosti i uvrijeđenosti" kako bi opravdala "nasilje prema državi Nigeriji, drugim muslimanima i kršćanima".
Thurston bilježi i kako Boko Haram nije prvi salafistički ili ultrakonzervativni reformistički islamski pokret koji je dobio na značaju na sjeveru Nigerije. Ono što ih je izdvojilo iznad svih jest ne samo njihova borba protiv zapadnih normi i sekularne vlade, već i svih drugih islamističkih skupina u regiji, bez obzira na političko-socijalnu orijentaciju.
Jednostavno rečeno, Boko Haram sebe smatraju jedinim pravim predstavnikom sunitskog islama, tvrdi Thurston te dodaje da se Boko Haram jednako tako "smatraju i arbitrima u određivanju tko je zapravo pravi musliman", prenosi Business Insider.
Najekstremnija interpretacija islama u Nigeriji
Za bivšeg vođu Boko Harama, Mohammeda Yusufa, koji je umro u pritvoru nigerijskih vlasti 2009. godine, vjernost islamu je značila odbacivanje demokracije i zapadnog oblika obrazovanja. On je smatrao da je vladavina putem izvora drugih od samog boga, ništa drugo nego politeizam te da demokracija postavlja ljude kao autoritet koji se natječe s bogom.
Thurston primjećuje i kako je jedinstvena interpretacija islama Boko Harama, koja je najekstremnija u Nigeriji, omogućena rasipanjem vjerskog autoriteta na sjeveru Nigerije, a to je ujedno i dovelo do pojave i uspona Boko Harama, do omraženog statusa kojeg imaju danas.
Boko Haram nije samo pokušavao nadilaziti autoritet emira i naredbe sufija, oni su ih aktivno odbacivali i okretali se protiv njih te čak i izvršili atentat na gowanskog emira 2014. godine.
Iskrivljen moralni kompas
Smrt njihovog vože Yusufa, samo je produbila osjećaj Boko Harama da ih nigerijske vlasti baš isključivo žele progoniti i iskorijeniti. Oni su to shvatili, uz pomoć svojeg iskrivljenog moralnog kompasa, da nigerijske vlasti žele izdvojiti i napasti jedine prave muslimane u toj zemlji. U tom smislu, Boko Haram i dalje tvrdi kako se bori za očuvanje islama u Nigeriji, protiv svih sila koje ga pokušavaju uništiti.
Thurstonov zaključak je takav da smatra kako Boko Haram vodi ideologija koja nije nastala pod utjecajem političko-ekonomskih prilika u Nigeriji ili pod utjecajem al-Kaide ili Islamske države. Njihova ideologija zapravo je izvorno ukorijenjena u Nigeriji i odražava koherentnu teoriju religije, realnosti i politike. To je pogled na svijet koji pokušava odgovoriti na pitanja poput uloge pojedinca u društvu, prirode idealne države i odnosa između vjerskih imperativa i zemaljskihi radnji, ističe Thurston. Jednostavnije rečeno, Boko Haram egzistira i održava se isključivo na setu ideja i njihovom dosljednom i brutalnom i zvjerskom provođenju.