"Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Goran Hadžić i Stojan Župljanin moraju biti uhićeni i mora im se suditi u Den Haagu", izjavio je Pocar u Sarajevu gdje je razgovarao s članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željkom Komšićem.
Predsjednik Haaškog suda upozorio je kako činjenica da su ta četvorica optuženika još na slobodi "baca ljagu na predanost cijele međunarodne zajednice provedbi pravde" kada su u pitanju ratni zločini počinjeni na teritoriju bivše Jugoslavije.
Pocar je podsjetio da sadašnja "izlazna strategija" za ICTY predviđa da taj sud završi sve procese i praktički prestane raditi 2011. godine.
Kazao je kako osobno misli te da će se i javno zauzimati za to da se završetak rada ICTY-a ne veže za određeno vremensko razdoblje nego za uhićenje preostalih bjegunaca od pravde.
Pocar je kazao i to kako je "vrlo ljut" zbog činjenice da je bosanski Srbin Radovan Stanković u bijegu već gotovo godinu dana nakon što je pred Sudom BiH pravomoćno osuđen zbog počinjenih ratnih zločina.
Stankovićev slučaj bio je prvi koji je ICTY prepustio bosanskohercegovačkom pravosuđu, a on je pod još nerazjašnjenim okolnostima pobjegao iz zatvora u Foči kamo je prebačen na izdržavanje kazne.
Pretpostavlja se da se Stanković krije u Srbiji, a Pocar je najavio da će u utorak osobno putovati u Foču kako bi doznao sve potankosti vezane uz slučaj bijega tog osuđenika.
Pocar je rekao kako i ovaj slučaj dokazuje da međunarodna zajednica mora pružiti dodatnu pomoć pravosuđu BiH.
Član Predsjedništva BiH Komšić još je jednom potvrdio spremnost vlasti BiH na punu suradnju s ICTY-em suglasivši se kako je potrebno da sud ostane otvoren sve dok se tamo ne bude sudilo Karadžiću i Mladiću.
Komšić je također kazao kako drži da ICTY griješi kada isuviše često dopušta mogućnost nagodbe s optuženima jer se time omalovažavaju žrtve.
Na Komšićevu primjedbu kako bi bilo dobro da se arhiva ICTY-a nakon njegova zatvaranja smjesti u BiH, sudac Pocar je izjavio da će ona kao vlasništvo UN-a, gdje god se bude nalazila, svakako biti dostupna javnosti, žrtvama, ali i lokalnim pravosudnim tijelima na području bivše Jugoslavije koja imaju zadaću procesuirati sve počinitelje ratnih zločina kojima se nije sudilo u Den Haagu.