Procjenjuje se da čak 1.000.000 deva šeće pustinjama u centralnoj Australiji, a neki kažu da će se taj broj udvostručiti u sljedećih devet godina, ukoliko se ništa ne poduzme. Ashley Severin ima posjed u blizini Alice Springa, područja kojim deve brste sve pred sobom. Ograda koja ograđuje njegov posjed pregazilo je stado deva u potrazi za vodom. ‘One ulaze, unište naše ograde i onda uništavaju sve pred sobom u potrazi za vodom’, rekao je Severin koji zagovara njihovu eliminaciju.
'Okrutno je ubijati životinje'
Prema projektu koji je od Vlade dobio 19 milijuna australskih dolara, oko 650.000 deva bit će ubijene pucnjevima iz helikoptera. Jayne Waters koja vodi safari deva smatra da je okrutno ubijati životinje. ‘Neki će mladunci ostati bez majki, pucat će se u ženke koje čekaju mladunce. Tako velike životinje mogu danima trčati s metkom u sebi i umirati polagano nekoliko dana’, rekla je Waters.
'Njihovo se meso kanije može prodati'
Deve žive do 30 godina, što znači da metode kontrole začeća neće pomoći u smanjenju njihova broja. Narastu toliko velike da ih je nemoguće uloviti i izvoziti. Australac Garry Dann koji radi u klaonici, također smatra da je okrutno ubijati deve i potom ih ostaviti na otvorenom. On smatra kako bi se deve trebale ubiti tako da se njihovo meso kasnije može prodati. Meso deve uobičajena je hrana na Arapskom poluotoku. Te su životinje u Australiju prvi puta dovedene 1840. godine iz Indije i Arapskog poluotoka kako bi pomogle ljudima u prelasku pustinja. No, u doba udobnijih prijevoznih sredstava, čovjeku više nisu zanimljive.