Peterle o odnosima s Hrvatskom i ZERP-u

Slika nije dostupna
Bude li Hrvatska od 1. siječnja iduće godine na članice Europske unije primijenila Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP) u Jadranu, njeno napredovanje u EU moglo bi postati mnogo sporije ili se čak zaustaviti, izjavio je Alojz Peterle.

"Moramo se ponašati kao članica Europske unije. Nama je doduše u interesu da Hrvatska, ali i ostale države u regiji, uđe u Europsku uniju, ali moraju ispuniti svoje obveze, kao što je to učinila i Slovenija. Za Hrvatsku to važi i kad se radi o ZERP-u", rekao je Peterle, dodajući da se Hrvatska pred Europskom unijom 2004. obvezala da neće aktivirati ZERP na članice EU-a bez dogovora koji će odgovarati i Sloveniji i Italiji.

"Ako bi Hrvatska sa ZERP-om išla samovoljno naprijed, onda bi moglo doći do toga da se njeno napredovanje prema Europskoj uniji jako uspori, pa čak i da se zaustavi", rekao je Peterle tijekom predstavljanja u jednosatnoj emisiji u kojoj je nastupio u tzv. "sučeljavanju" pogleda s predsjednikom Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmagom Jelinčičem, koji se također kandidira na nedjeljnim predsjedničkim izborima. 

Jelinčič i Peterle u emisiji su odgovarali na pitanja voditelja o političkim i drugim temama, pa i o odnosima s
Hrvatskom.

Peterle se nije složio s tvrdnjom da Hrvatska ima "bolje lobiste" u svojim međunarodnim akcijama na diplomatskom 'parketu', te podsjetio da je tijekom izglasavanja izvješća o napretku Hrvatske u EU pred Europskom parlamentom on osobno postigao da se iz nacrta teksta povuče odredba da Slovenija i Hrvatska trebaju pristupiti međunarodnoj arbitraži o granici ako ne postignu zadovoljavajuće bilateralno rješenje. 

Po njegovim riječima, uspješno lobiranje može se izvesti
uvjeravanjem u svoje argumente i dobrim vezama u međunarodnoj politici, pri čemu je istaknuo svoje pozicije u Europskoj pučkoj stranci, u kojoj je jedan od potpredsjednika.
Govoreći o svom djelovanju bude li izabran za predsjednika, Peterle je rekao da bi bio protiv "solističkih akcija", aludirajući na neke poteze predsjednika Janeza Drnovšeka tijekom njegova mandata, nego bi se "konzultirao" o svojim postupcima i izjavama s vladom i parlamentom. 

Također je naglasio da bi u svom djelovanju veliku pažnju
posvetio slovenskoj manjini u susjednim državama i dijaspori u cjelini, dodajući da ona u globaliziranim uvjetima Sloveniji može mnogo pomoći preko suradnje na ekonomskom i kulturnom području.

Na pitanje koju bi stranu državu prvu posjetio kao izabrani
predsjednik, Peterle nije određeno odgovorio, nego je rekao da bi želio najprije ići u Bruxelles ili u neku zemlju u kojoj živi mnogo pripadnika slovenske manjine, ali da je sve to ovisno i o pozivima "u ladici" koji su upućeni sadašnjem predsjedniku i koji će ostati nerealizirani do izbora i inauguracije novog.

Jelinčič je na temu odnosa s Hrvatskom rekao da nikad od
osamostaljenja Slovenije nije boravio u Hrvatskoj na ljetovanju i da se ove godine odmarao u Grčkoj i Turskoj, dok je Peterle rekao da je uz tjedan dana obilaska slovenskih mjesta biciklom u društvu prijatelja i sina, jedan tjedan proveo na Hrvatskoj obali, na otoku Pagu, te da to često čini.

Prema ispitivanjima javnog mišljenja, Peterle, kojega podržavaju stranke desnog centra, ima prednost na nedjeljnim izborima u odnosu na Danila Tuerka (Tirka) i Mitju Gasparija, kao kandidate s kojima simpatiziraju stranke lijevog centra, ali će za odluku o pobjedniku biti potreban i drugi izborni krug tri tjedna nakon prvog.

Povezane teme