Al Qahtani je u veljači ove godini bio je jedan od šestorice optuženih za ubojstvo i ratne zločine zbog navodne uloge u napadima 11. rujna 2001.
Vlasti su tvrdile da je Al Qahtani došao u SAD s 2.400 dolara u džepu i bez povratne karte, kako bi sudjelovao u napadima, ali mu je američka imigracijska služba u zračnoj luci Orlanda, na Floridi, zabranila ulazak u zemlju.
Nakon preispitivanja predmeta, nadležna dužnosnica za vojne komisije Susan Crawford, odlučila je odbaciti optužbe protiv Al Qahtanija i nastaviti s postupkom za ostalu petoricu optuženih, izjavio je pukovnik Bryan Broyles, vojni branitelj Saudijca zatvorenog u bazi Guantanamo na Kubi, prenosi Fox News TV.
Crawford je optužbe protiv Al Qahtanija odbacila u petak, a branitelj je o tome obaviješten u ponedjeljak, kazao je Broyles.
Glasnogovornik Pentagona Jeffrey Gordon, potvrdio je je da se postupak nastavlja s petoricom optuženih, koji će biti izvedeni pred vojni sud u Guantanamu, kako bi se izjasnili o krivnji, 30 dana nakon podizanja optužnice.
Među optuženima je Khalid Sheik Mohammed, navodni 'mozak operacije' napada na Blizance WTC-a i Pentagon 11. rujna 2001. u kojima je poginulo gotovo 3.000 ljudi, te Ramzi Binalshibh, koji je bio glavna veza između otmičara i čelnika Al Qaide. Tužitelji za svu petoricu traže smrtnu kaznu.
Njihovo suđenje bit će prvi veliki predmet pred vojnim sudovima u Guantanamu, gdje u zatvoru mornaričke baze SAD drže oko 270 zatočenika, osumnjičenih za pripadnost Al Qaidi i Talibanima. Pred vojnim komisijama planiraju se suđenja za oko 80 optuženika.
Al Qahtani, koji prema vojnim podacima ima oko 28 godina, u listopadu 2006. javno je opozvao priznanje krivnje za optužbe, za koje je kazao da je dano uz mučenje i ponižavanje u Guantanamu, navodi Fox News.
Navodno mučenje, koje je Al Qahtani opisao u pisanoj izjavi, uključivalo je premlaćivanje, dugotrajno držanje u neugodnim položajima, prijetnje s psima, izlaganje glasnoj muzici, držanje na niskim temperaturama i prisilno obnaživanje pred ženskim osobljem baze.