Pentagon o znatnom doprinosu 'Jadranske trojke' u Afganistanu i Iraku

Slika nije dostupna
Doprinos zemalja članica Jadranske povelje - Hrvatske, Makedonije i Albanije - misiji NATO-a u Afganistanu i koalicijskim snagama u Iraku nadmašuje njihovu "kategoriju", izjavio je u utorak glasnogovornik Pentagona nakon sastanka američkog ministra obrane Roberta Gatesa s ministrima obrane tih zemalja.

"To su zemlje koje svakako 'udaraju iznad svoje kategorije' kada je riječ o njihovu doprinosu tim ratovima", izjavio je glasnogovornik Pentagona Geoff Morrell, posluživši se usporedbom s kategorijama u boksu.

Hrvatska u NATO-voj misiji ISAF u Afganistanu trenutačno ima 190 vojnika, a u ovoj godini planira povećati kontigent za još 100 vojnika. Albanija ima 140, a Makedonija 130 vojnika u sastavu ISAF-a.

Albanija i Makedonija su i članice koalicije u Iraku, gdje je oko 120 albanskih vojnika razmješteno u Mosulu, a 40-ak makedonskih vojnih specijalaca u Bagdadu.

Morrell je rekao novinarima u Pentagonu, da je ministar Gates razgovarao s hrvatskim ministrom obrane Brankom Vukelićem, makedonskim Lazarom Elenovskim i albanskim Fatmirom Mediuom o "napretku u provedbi reformi potrebnih za njihovo priključenje NATO-u".

Na sastanku se raspravljalo o odnosima među njihovim zemljama, proširenju NATO-a te operacijama u Iraku i Afganistanu, kao i o proglašenoj neovisnosti Kosova, rekao je Morrell, ističući kako se radi o prvom ministarskom sastanku Jadransko-američke povelje koji se održava u SAD-u.

Glasnogovornik Pentagona je naglasio da misija NATO-a na Kosovu "ostaje ista, kako bi osigurala sigurnost i sigurno okružje, na nepristran i pošten način" te da američke snage, koje čine oko 10 posto od 16.000 vojnika KFOR-a ostaju na Kosovu i u doglednoj budućnosti.

State Department je priopćio da je zamjenik državne tajnice John Negroponte s ministrima Jadransko-američke povelje u utorak razgovarao o "njihovim aspiracijama za daljnju euro-atlanstsku integraciju i napretku u reformama nužnim za članstvo u NATO-u".

Na pitanje očekuje li SAD da te tri zemlje budu pozvane u NATO na summitu u Bukureštu u travnju, glasnogovornik State Departmenta je kazao kako se o tome još raspravlja i da "nema konačne odluke", podsjetivši da se u NATO-u odlučuje konsenzusom.

"Upravo sada ima puno rasprava s različitim zemljama koje su ili kandidati za članstvo ili za neki drugi status poput MAP-a, Akcijskog plana za članstvo, kako bi znale što trebaju učinit da bi ispunile uvjete (...)", rekao je glasnogovornik Sean McCormack .

Napomenuo je i da traju konzultacije SAD s drugim članicama NATO-a kako bi se konsenzusom došlo do odluke o svakom od pojedinih pitanja i oko članstva i ulaska u program MAP.

Na pitanje kakav je trend oko konsenzusa za tri zemlje Jadransko-američke povelje, odbio je odgovoriti, ponovivši da još traje rasprava.

Ministri Vukelić, Elenovski i Mediu razgovarat će u srijedu u Pentagonu s pomoćnikom ministra obrane za EU i NATO Danielom Fatom i drugim dužnosnicima.

Povezane teme