Predsjednički i parlamentarni izbori na Tajvanu 13. siječnja oblikovat će odnose tog otoka s Kinom. Peking polaže pravo na Tajvan koji je u posljednje četiri godine pojačao vojni pritisak kako bi pogurao svoj zahtjev za suverenitetom.
Kako se približavaju izbori, Tajvan izvještava o kineskim borbenim zrakoplovima i ratnim brodovima oko otoka, kao i o balonima koji prelaze osjetljivi Tajvanski tjesnac, iako vojska tvrdi da su oni tamo najvjerojatnije u svrhu praćenja vremenskih prilika.
Glasnogovornik kineskog ministarstva obrane Wu Qian rekao je da je tajvanska vlada odgovorna za napetosti.
"Vlasti Demokratske progresivne stranke (DPP) namjerno pojačavaju takozvanu 'vojnu prijetnju s kopna' i preuveličavaju napetosti", rekao je Wu na mjesečnoj konferenciji za medije, referirajući se na tajvansku vladajuću stranku koju Peking smatra separatistima.
Tajvansko ministarstvo obrane priopćilo je da su kineski ratni zrakoplovi redovito prelazili središnju liniju plovnog puta, koji je nekoć služio kao neslužbena granica između dviju strana.
"Tajvan je dio Kine. 'Središnja linija' apsolutno ne postoji", rekao je Wu.
Kinu je razbjesnila i američka prodaja oružja Tajvanu. "Snažno se protivimo bilo kojoj zemlji koja ima službeni i vojni kontakt s Tajvanom u bilo kojem obliku", dodao je Wu. "Sjedinjene Države manipuliraju pitanjem Tajvana na različite načine, što predstavlja vrlo opasno kockanje", dodao je.