‘Najvažniji kapital koji treba čuvati i cijeniti jesu ljudi, ljudska bića koja imaju svoj integritet’, navodi se u dokumentu na 144 stranice, naslovljenu ‘Ljubav u istini’ (‘Caritas in veritate’). Enciklika je objavljena dan uoči susreta na vrhu skupine G8 u L'Aquili u Italiji, i predstavlja snažnu poruku pape Benedikta XVI. čelnicima najrazvijenih država svijeta.
>> Papa traži da teret krize ne snose samo siromašni, koji i nisu krivi
Papa je u enciklici pozvao na reformu Ujedinjenih naroda i međunarodnih gospodarskih i novčarskih ustanova, ‘kako bi zaživio koncept obitelji naroda’, naglasivši da bi siromašne zemlje trebale jače utjecati na donošenje odluka. Benedikt XVI. je također istaknuo da bogate zemlje, pod krinkom zaštite intelektualnih prava, pokazuju preveliku revnost u ‘čuvanju znanja’, zbog čega su siromašnijim zemljama često nepristupačni skupi lijekovi i drugi oblici naprednih medicinskih proizvoda i usluga.
Vatikan je podsjetio da je Benedikt na enciklici radio od 2007., ali da je odgodio njezinu objavu kako bi obuhvatila i pitanja vezana uza svjetsku gospodarsku krizu. Tradicionalno su enciklike najautoritativniji dokument koji pape mogu objaviti. Benedikt ih je u tijeku četiri godine na čelu Katoličke crkve objavio dvije: ‘Bog je ljubav’ 2006. i ‘Spašeni u nadi’ 2007. (Hina)