U petak je, tijekom prvoga susreta u Vatikanu s Benediktom XVI. Obama izjavio kako želi snažan odnos između SAD-a i Svete Stolice. U vatikanskom priopćenju stoji kako su Sveti Otac i Obama među ostalim razgovarali i miru na Bliskom istoku, imigrantima i pravu na obranu života. Papu i Obamu dijeli nekoliko različitih društvenih i etičkih pitanja, posebno pitanje pobačaja, kojemu se Vatikan, koji je održavao odličan odnos s bivšim američkim konzervativnim predsjednikom Georgeom Bushom, oštro protivi.
>> Obama i Sarkozy se zagledali u pozadinu 16-godišnjakinje
Benedikt XVI. svom je gostu poklonio primjerak svoje posljednje enciklike 'Caritas in veritate', objavljenu u utorak te dokument 'Dignitas Humanae' što ga je Vatikan objavio u prosincu. Tekst govori o dostojanstvu ljudskoga bića u embriju i osuđuje nove tehničke ili znanstvene metode koje njime manipuliraju. Obama je kazao kako s nestrpljenjem čeka da pročita poklonjena djela, rekao je novinarima savjetnik za nacionalnu sigurnosti Bijele kuće Denis McDonough. Američki je predsjednik u petak popodne, nakon susreta s Papom i po završetku summita G8 otputovao iz Rima za Ganu.
Obama poziva Irance da popuste
Obama je isto tako, na summitu skupine G8 u L'Aquili, upozorio Irance da svijet neće beskonačno čekati da oni ispune svoje obveze glede nuklearnog programa, dodavši kako Teheranu ostaje još vremena do rujna da popusti ili će se morati suočiti s posljedicama. On je u govoru pred sudionicima summita G8 u Italiji izjavio kako su čelnici poslali poruku Teheranu, osudivši 'strašne' događaje koji su popratili iranske predsjedničke izbore te su poduprli oštro protivljenje iranskim nuklearnim ambicijama.
Američki je predsjednik rekao kako se nada da će s Irancima početi pregovore o tom pitanju te da će svjetski čelnici ponovno razmotriti stanje na sastanku razvijenih zemalja i zemalja u razvoju G20 u rujnu u Pittsburghu. 'Moram istaknuti da nećemo beskonačno čekati i dopustiti razvoj nuklearnog oružja, kršenje međunarodnih sporazuma i mogućnost da se jednoga dana probudimo i ustvrdimo da smo u puno lošijoj situaciji te da ne možemo djelovati', rekao je američki predsjednik. Obama je jasno kazao kako će se i dalje držati strategije pokušaja diplomatskog sudjelovanja Irana, za razliku od njegova preteče Georgea Busha koji je vodio politiku izolacije. (Hina)