Mlada žena iz Pekinga koja je sudjelovala u nedavnim prosvjedima protiv COVID mjera odlučila je javno progovoriti jer njezini prijatelji koji su također prosvjedovali nestaju jedan po jedan. No onda je nestala i ona...
Ispostavilo se da su ih u strogoj tajnosti priveli u policiju te da im se otamo gubi svaki trag.
"Dok sam snimala ovaj video, četiri moja prijatelja već su oteta", rekla je 26-godišnjakinja na snimci koju je objavio CNN.
Nedavno je diplomirala i radi kao urednica knjiga u jednoj izdavačkoj kući. Bila je jedna od sudionica prosvjeda protiv COVID mjera koji su se održavali diljem zemlje zbog kineske politike nulte stope COVID-a, koja je u međuvremenu ukinuta. Navela je da je većina njezinih prijatelja privedena, zbog čega se boji da bi ona mogla biti sljedeća.
CNN je uspio potvrditi da su dvije osobe koje su privedene puštene uz jamčevinu, samo nekoliko dana prije lunarne Nove godine. Kad je riječ o ostalim privedenim prosvjednicima, nitko, pa ni njihove obitelji, ne zna što se sada događa.
Dvije privedene mlade žene službeno su optužene za "poticanje na tučnjavu i izazivanje nereda", rekli su njihovi odvjetnici.
Uhićenima je policija zaplijenila ili pretražila telefone i elektroničke uređaje. Neki su najprije privedeni na ispitivanje i zadržani oko 24 sata prije nego što su pušteni.
"Mi smo se pridržavali pravila, nismo izazivali nikakav sukob s policijom... Zašto zbog toga trebaju stradati obični mladi ljudi?" pita 26-godišnjakinja koja nije imenovana.
No nekoliko dana nakon što je snimila video i ona je privedena. Riječ je redom o mladim ljudima koji rade u izdavaštvu, novinarstvu, obrazovnom sustavu, koji su bili društveno angažirani, ali ne i disidenti. Kineske vlasti nisu se očitovale na upit CNN-a o privođenjima.
No imaju dugu povijest napada na feministice, a najmanje jedna od zatočenih žena ispitana je o svojoj uključenosti u feminističke grupe ili društvenom aktivizmu, osobito tijekom boravka u inozemstvu.
Podsjetimo, Kina je nakon masovnih prosvjeda odlučila ukinuti politiku nulte stope COVID-a, i to nakon što je deset ljudi stradalo u požaru u zgradi iz koje zbog koronamjera nisu smjeli izaći.
Kina je službeno priznala da je od posljedica zaraze u prosincu umrlo 60.000 ljudi, ali međunarodna zajednica strahuje da je taj broj mnogo veći. Kina je optužena za objavljivanje podataka o broju zaraženih i umrlih, ali i za provođenje represivnih mjera protiv prosvjednika.