'Prijetnje osobnoj sigurnosti, u obliku kriminala, nereda ili sukoba, loše utječu na druge aspekte kvalitete života', ocijenio je Jon Copestake, sudionik istraživanja, spomenuvši sukob u Ukrajini, terorističke napade u Parizu i mjere štednje u Grčkoj.
Tako je Kijev doživio najveći pad na ljestvici u odnosu na prošlu godinu i našao se na 132. mjestu, među deset gradova u svijetu u kojima je život najmanje ugodan.
Pariz je pak pao s 20. na 29. mjesto zbog napada na satirički časopis Charlie Hebdo.
Petu godinu zaredom na prvom mjestu je Melbourne (Australija), a prate ga austrijska prijestolnica Beč i kanadski Vancouver.
'Najbolje uvjete najčešće pružaju gradovi srednje veličine u bogatim zemljama s malom gustoćom naseljenosti', ističe se u izvješću.
Gradić za kojeg rijetki znaju - 'Bio je poprište masovnih ubojstava'
U ocjenjivanju se vodilo računa o nekoliko stvari: društvenoj i političkoj stabilnosti, stopi kriminala, dostupnosti kvalitetne medicinske usluge, kulturnom životu, okolišu, školstvu i infrastrukturi.
Tako su 'New York (55. mjesto), London (53.), Pariz (29.) i Tokio (15.) ugledne metropole s mnoštvom zabavnih sadržaja, ali i s povećanom stopom kriminaliteta, gužvom i problemima u javnom prijevozu', ističe EIU.
Na samom dnu je Damask, prijestolnica Sirije u kojoj već četiri godine bjesni rat.
'Sukobi su odgovorni što se veći broj gradova našao pri dnu ljestvice', navodi se još u izvješću u kojemu prijestolnice Libije i Nigerije, zemalja koje su destabilizirale naoružane skupine, zauzimaju 136. i 137. mjesto. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook