Test koji se naziva i "tekuća biopsija" otkriva rak na način da detektira sićušne dijelove DNK koje su stanice raka otpustile u krv, prenosi Guardian.
Test je osobito dobre rezultate imao kad su u pitanju rak jajnika i gušterače, iako je broj do sada otkrivenih rakova malen.
Istraživači se nadaju da će ova pretraga postati dio univerzalnih alata koje liječnici koriste pri otkrivanju raka.
"Ovo je potencijalno sveti gral u istraživanju raka, pronaći rakove koji se trenutno teško liječe u ranijoj fazi kada ih je lakše izliječiti", rekao je doktor Eric Klein, glavni autor istraživanja s instituta za rak u Clevelandu.
Istraživački tim bio je sastavljen i od stručnjaka sa sveučilišta Stanford, a rezultati su predstavljeni na godišnjoj konferenciji Američkog društva kliničkih onkologa u Chicagu.
Inače, testiranje je bilo najtočnije kod dijagnosticiranja raka gušterače, jajnika, jetre i žučnog mjehura. Ispravno je utvrdilo bolest kod najmanje četiri od pet pacijenata.
Nešto manje točna pretraga je bila su slučajevima limfe i mijeloma, 77 i 73 posto, a u slučaju pacijenata s rakom debelog crijeva bila je točna u dva od tri slučaja.
Rak pluća detektiran je u 59 posto pacijenata, a glave i vrata u njih 56 posto.
Istraživači su rekli da su se rezultati pokazali obećavajućima, al da je potreban daljnji klinički razvoj.