Procjenjivanje ljudskih emocija samo na temelju njihova izraza lica nije uvijek lako niti su zaključci koje izvodima samo promatrajući izraze nečijeg lica uvijek točni. Međutim, nova tehnologija koja dolazi s prestižnih američkog sveučilišta MIT može mjeriti čak i najsuptilnije promjene u disanju i otkucajima srca, dopuštajući time istraživačima da detektiraju je li osoba sretna, tužna, ushićena ili srdita, piše Futurism.
EQ-Radio izdvaja podatke iz bežičnih signala i pretvara ih u efikasnije metode od postojećih koje se dobivaju s globalnim detektorom osjećaja - koji se oslanja na tjelesne senzore ili tehnologiju prepoznavanja lica.
'EQ-Radio šalje bežične signale koji reflektiraju otkucaje srca pojedinca. Analiziraju male promjene u otkucajima srca kako bi odredili njihovu razinu ili uzbuđenje', rekla je profesorica Dina Katabi, voditeljica ovog projekta na MIT-u.
Ova mjerenja se koriste kako bi odredili emocije. Kada signali pokazuju nižu razinu uzbuđenosti i negativan utjecaj, uređaj registrira emociju tuge. Suprotno tome, visoka razina uzbuđenja i pozitivan utjecaj interpretira kao ushićenost.
Razumijevajući kako ljudsko srce reagira kroz različita emotivna stanja, EQ-Radio može detektirati spektar osnovnih emocija s 87 postotnom točnošću.
EQ-Radio otkriva kako bežični signali mogu prikupiti informacije o ljudskom ponašanju koje nije odmah očito.
A to bi moglo biti biti primjenjivo na nekoliko industrija, među kojima je i zdravstvo. 'Naš rad pokazuje da bežični signali mogu zabilježiti informacije o ljudskom ponašanju koje nije uvijek vidljivo golom oku.
Vjerujemo da bi naši rezultati mogli utabati put budućim tehnologijama koji može pomoći u nadzoru i dijagnozi stanja poput depresije i anksioznosti', zaključuje Katabi.