Otkriveno je najstarije gnijezdo dinosaura na svijetu. U Južnoj su Africi paleontolozi otkrili gnijezdo staro 190 milijuna godina, što je skoro duplo starije od dosad najstarijeg otkrivenog gnijezda.
Desetak je gnijezda otkriveno u južnoafričkom nacionalnom parku Golden Gate Highlands. Potiču od vrste Massospondylus, koja je bila oko pet metara visoka, a kretala se na stražnjim nogama. U gnijezdu je pronađeno 36 okruglih jaja, a većini jaja pronađeni su i embriji.
Čak su bili vidljivi i maleni otisci. Znanstvenici procjenjuju da su se životinje zadržavale u gnijezdu sve dok ne bi dostigle polovicu odrasle visine, dakle, dok ne bi narasli barem dva i pol metra.
Kretali su se u čoporima. To je bilo najranije otkriće čopora dosad, kažu znanstvenici. Jaja majke duge otprilike šest metara bila su velika otprilike šest ili sedam centimetara. Izležena jaja bila su brižno i pažljivo čuvana, kako je pronađeno u gnijezdu.
Massospondylusauri slove kao dobro dokumentirani u znanstvenom svijetu. Pojavili su se prije skoro 200 milijuna godina i izumrli otprilike 25 milijuna godina kasnije. Još nije pronađeno dovoljno dokaza o načinu njihova života.
'Zanimljivo je da smo prvo pronašli jaja, naime već 2005. godine', kazao je Robert Reisz, glavni paleontolog ovog otkrića. 'Nakon više godina detaljnog proučavanja ovog područja, došli smo do ovih maestralnih otkrića nekoliko gnijezda, pa čak i do otisaka stopala beba dinosaura', dodao je Reisz.