U detaljnoj procjeni stručne skupine Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), prvoj vanjskoj analizi japanske nuklearne krize, sugerira se postojanje nekoliko propusta prije i nakon što je val oštetio postrojenje. No također se pohvaljuje način na koji su djelatnici na terenu rješavali stanje u Fukushimi Daiichi nakon što su potres i tsunami 11. ožujka oštetili reaktore i izazvali najteži svjetski nuklearni incident u posljednjih 25 godina.
U sažetku objavljenom po završetku inspekcijske misije 18-članog tima u Japanu od 24. svibnja do 2. lipnja kaže se da je država potcijenila prijetnju od tsunamija za elektranu Fukushima i traže se široke promjene regulatornog sustava u Japanu.
Dužnosnici u Japanu su i ranije bili kritizirani zato što nisu pripremili plan za tsunami koji bi prešao 5,7 metara visok zid nuklearne elektrane unatoč predviđanjima da takva opasnost prijeti.
U elektrani su kao rezultat procjena iz 2002. provedene dodatne zaštitne mjere ali nisu bile dovoljne za visoki tsunami i prateće pojave. 'Uz to te dodatne zaštitne mjere nisu bile preispitane i odobrene od regulatornih vlasti' kaže izvješće i dodaje da 'mjere za slučaj ozbiljnog incidenta nisu bile odgovarajuće' za okolnosti kakve su se dogodile u Fukushimi.
Dokument, koji je dobila agencija Reuters, u petak je predan članicama IAEA ali još nije objavljen. (Hina)