'Mi smo u najgoroj financijskoj krizi od Velike depresije. Vjerujem da je to konačne presuda neuspješne ekonomske politike u proteklih osam godina, koju je snažno promicao predsjednik Bush, a podržavao senator McCain', rekao je Obama.
Za financijsku krizu, koja ugrožava cijelo američko gospodarstvo, radna mjesta, kuće, ušteđevine i mirovine građana, Obama je optužio politiku potpune deregulacije tržišta Busheve republikanske administracije.
'Amerikanci su ljuti, uznemireni i pomalo prestrašeni, a naš posao je riješiti problem', rekao je McCain okrivljujući za krizu 'pohlepu u Washingtonu i na Wall Streetu', zbog koje obični građani sada plaćaju 'vrlo visoku cijenu'.
McCain je obećao pomoće vlade kućevlasnicima kojima prijeti ovrha, za što bi se izdvojilo 300 milijardi dolara, ističući kako je to njegov prijedlog, a ne prijedlog Obame ili predsjednika Busha.
Od 90 minuta TV debate, polovica vremena bila je posvećene pitanjima o financijskoj krizi i gospodarskim teškoćama, 15 minuta unutarnjim pitanjima, poput zdravstva, poreza, energije, borbe protiv klimatskih promjena, a 30 minuta ratovima u Iraku i Afganistanu, problemu Al Qaide u Pakistanu i vanjskoj politici.
Obojica kandidata su na pitanja birača odgovarali prilično općenito, brzo ih pretapajući u glavne poruke svojih izbornih kampanja.
McCain je sustavno napadao Obamu, ističući njegov kako je rekao, 'najliberalniji dosije glasovanja u Senatu', u prilog povećanja poreza i državne potrošnje. Također je isticao Obamino neiskustvo u vanjskoj politici.
>> Oštra razmjena kritika i optužbi na TV debati McCaina i Obame
Obama je spremno odgovarao na napade, pa je tako na McCainov optužbu da neodgovorno prijeti i najavljuje napade na uporišta Al Qaide u Pakistanu, uzvratio da to kaže čovjek koji je govorio da treba 'bombardirati i Iran i zbrisati Sjevernu Koreju'.
Na optužbu za primanje donacija od čelnika financijskih agencija Fannie Mae i Freddie Mac, Obama je uzvratio da je menađer McCainove kampanje Rick Davis suvlasnik lobističke tvrtke iz Washingtona, koja je sve do nedavno primala tisuće dolara od Freddiea Maca.
McCain je optužio Obamu kako griješi jer ne želi priznati uspjeh strategije slanja pojačanja u Irak, kao i da je pogriješio u procjeni ruske invazije na Gruziju.
Obama je naglasio kako je napad na Irak 'pogrešna prosudba'. Odajući priznanje američkim vojnicima, upozorio je da je SAD do sada u Iraku utrošio gotovo 700 milijardi dolara, te da troši 10 milijardi mjesečno, dok iračka vlada ima suficit od 69 milijardi dolara.
Obojica su obećala da će uhvatiti Osamu bin Ladena i poraziti Al Qaidu. 'Mi ćemo ubiti Bin Ladena i zgaziti Al Qaidu', rekao je Obama, dok je McCain ponavljao 'ja ću ga uhvatiti, ja znam kako ću ga uhvatiti'.
Dvojica kandidata ušla su u oštru razmjenu oko svoje porezne politike i planova za reformu zdravstvenog osiguranja. McCain je kazao da će Obama kažnjavati poslodavce koji ne plaćaju zdravstveno osiguranje, i povećati poreze, dok on nudi 5.000 dolara poreznih olakšicama građanima da sami plaćaju osiguranje.
Obama je najglasio da onima koji zarađuju manje od 250.000 dolara godišnje ne prijeti povećanje poreza niti 'za cent', te optužio McCaina da planira dati 400 milijardi dolara olakšica velikim korporacijama i naftnim kompanijama.
Za svoj program reforme zdravstvenog osiguranja, naglasio je da osiguranje neće biti obvezno, već da će se osnovati nacionalni program osiguranja za građane koji nemaju osiguranje preko poslodavca.
Na pitanju energetske ovisnosti SAD o uvoznoj nafti, McCain se založio za gradnju novih nuklearnih elektrana, i eksploataciju nafte u priobalju, te za razvoj alternativnih izvora energije, dok je Obama dao prednost razvoju novih tehnologija i izvora energije.
Obojica su naglasila važnost punog uključivanja SAD u borbu s klimatskim promjenama.
Debata je održana u formi razgovora kandidata s biračima u gradskoj vijećnici, a osim iz publike, koju je činilo 80 neodlučnih birača po izboru instituta Gallup, pitanja kandidatima birači su postavljali i putem interneta.
Vodtelj TV debate na sveučilištu Belmont u Nashvilleu bio je Tom Brokaw s TV mreže NBC.
U raspravama političkih analitičara, koje su nakon prijenosa debate organizirale američke TV mreže, većinsko je mišljenje da je pobjednik debate Barack Obama, koji u nacionalnim ispitivanjima vodi pred McCainom s osam ili devet postotaka prednosti.
Posljednju, treću, predsjedničku TV debatu Obama i McCain održat će se iduće srijede, 15. listopada u državi New York. Izbori će se održati 4. studenoga.