Oružje utihnulo, Rusija i Gruzija oplakuju mrtve

Slika nije dostupna
Spuštanjem zastava na pola koplja Rusija i Gruzija u srijedu oplakuju svoje mrtve, stradale u petodnevnim borbama u odmetnutoj gruzijskoj pokrajini Južnoj Osetiji, dok se na terenu uglavnom poštuje primirje postignuto uz posredovanje EU-a, javljaju agencije.

Područja ratnih djelovanja bila su mirna u noći s utorka na srijedu nakon što su zaraćene strane potpisale načela mirovnog plana kojeg je u ime EU-a predložio francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.

Nadmoćna ruska vojna sila porazila je Gruziju koja je u ofenzivi prošlog četvrtka neuspješno pokušala ponovno zavladati proruskom regijom Južnom Osetijom, izazvavši time masovni ruski protuudar.

Sukob je izazvao i diplomatski spor između SAD-a i Velike Britanije, koje su osudile agresilu Moskve, te Francuske, Italije i Njemačke koje nisu željele kritizirati Rusiju, ključnog poslovnog partnera i dobavljača energije.

Analitičari ocijenjuju da je neupjeli Saakašvilijev pokušaj umanjio šanse da se Južna Osetija, kao i druga otmetnuta pokrajina Abhazija, ikada ponovno vrate pod nadzor Tbilisija.

Ministri vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu saslušali su izvješće šefa francuske diplomacije Bernarda Kouchnera o njegovoj mirovnoj misiji. On je pozvao Uniju da radi održanja mira u Južnu Osetiju pošalje mirovne promatrače.

U i oko glavnog južnoosetijskog grada Chinvalija, koji je potpuno uništen u borbama, čula se sporadična pucnjava, no veći sukobi nisu zabilježeni.

"Na snazi je poratno stanje", rekla je glasnogovornica tamošnje vlade Irina Gagloyeva. "Koristimo zatišje kako bi pokopali stradale u gruzijskoj agresiji", dodala je.

Rusija tvrdi da je u gruzijskom napadu poginulo 1.600 civila, no ti podaci nisu službeno potvrđeni. Glavni stožer ruske vojske govori o 74 poginula i 171 nestalom vojniku, dok ih se 16 smatra nestalim.

Prema gruzijskim podacima, poginulo je 175 osoba, a stotine su ozlijeđene, s tim da u te brojke nisu uključene žrtve na strani Južne Osetije.

Rusija je u srijedu najavila hitan paket pomoći za obnovu te regije u vrijednosti 414 milijun dolara.

U međuvremenu, Tbilisi optužuje Moskvu da je u srijedu poslala desetke tenkova u gruzijski grad Gori, 25 kilometara južno od Chinvalija. Moskva to opovrgava, kao i očevici koji kažu da u tom gradu, rodnom mjestu nekadašnjeg sovjetskog diktatora Josifa Staljina, nema ruskih snaga. Prema svjedocima, Rusi su tek uspostavili dvije kontrolne točke u predgrađima Gorija i zauzeli gruzijsku artiljerijsku bazu oko pet kilometara od središta grada.

Tisuće Gruzijaca prosvjedovale su u noći s utorka na srijedu protiv ruske operacije koja se sastojala od zračnih napada na vojne položaje na zemlji, kao i ograničeni kopneni upad na teritorij Gruzije izvan odmetnutih pokrajina.

Rusija je nepokolebiva u tvrdnjama da je zadala vojni poraz nemirnoj bivšoj sovjetskoj republici. "Agresor je kažnjen i pretrpio je goleme gubitke", donosi na naslovnici ruski list Izvestija riječi ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva.

Mirovni plan EU-a bit će osnovom za rezoluciju UN-a o okončanju sukoba. No, analitičari procjenjuju da će Gruzija biti prisiljena na dodatne bolne ustupke, nakon što je poražena na vojnom polju i prisiljena predati teritorije i u Južnoj Osetiji i u Abhaziji.

Povezane teme