Vladajuća Stranka demokratske revolucije (PRD, lijevi centar) kandidirala je Balbinu Herreru, kojoj ankete prognoziraju podjednak broj glasova kao i Ricardu Martinelliju, kandidatu Stranke demokratskih promjena (desni centar). Martinelli, podrijetlom iz Lucce, grada u talijanskoj pokrajini Toskani, utemeljitelj je stranke i jedan od najbogatijih Panamaca, koji je bogatstvo izgradio na lancu supermarketa.
Herrera, karijerna političarka, bila je 90-ih godina gradonačelnica grada Paname. Siromašnog je podrijetla i zato favoritkinja osiromašenih birača. Panama je dobro iskoristila gospodarski uzlet zadnjih godina i to se očituje u golemim neboderima, ali građevinski sektor sada je posustao. Novu vladu očekuje niz problema u vođenju zemlje u kojoj je 29 posto siromašnih i s velikim imovinskim razlikama.
Gospodarska kriza samo ju okrznula
Strateški smještena između Sjeverne i Južne Amerike, između Europe i Azije, Panamu je gospodarska kriza dosad vrlo malo pogodila. Promet Panamskim kanalom, u svijetu jednim od najvažnijih pomorskih arterija, pao je samo 5 posto. Radovi na proširenju kanala napreduju i projekt bi trebao biti dovršen 2014., a to znači 100 godina nakon što je bio svečano otvoren.
Colon Free Zone (CFZ), na ulazu u kanal iz smjera Atlantika, najveća je slobodna zona u objema Amerikama i druga po veličini u svijetu. Od izbijanja krize ta je zona pretrpjela pad prometa od samo 4 posto jer gotovo svi putovi vode kroz CFZ, iz Atlantika i Tihog oceana. Analitičari procjenjuju da će Panama tek za godinu dana doživjeti snažan gospodarski pad što će donijeti pad zaposlenosti i osiromašenje. Najveći udarac dosad pretrpio je sektor banana s padom izvoza od 34 posto, no očekuje se da će se pad nastaviti iduće godine. Panamu muče i problemi vezani uz porast kriminala, otmica te krijumčarenje narkotika.