Za sanaciju štete od poplave u Veneciji Talijanima će trebati puno više od 20 milijuna eura koliko je izdvojila vlada nakon što je proglasila izvanredno stanje. Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro kazao je da je šteta u samo jednom danu porasla na oko milijardu eura te najavio kako će se otvoriti fond za obnovu u koji će moći uplatiti svi.
U četvrtak je more preplavilo 70 posto grada, a u petak je na snazi bila crvena uzbuna u isčekivanju novih poplava i žestokih udara vjetra.
Ministar kulture Dario Franceschini također je posjetio Veneciju u petak i složio se da će zadaća obnove grada biti golema.
"Vidjeti ova mjesta uživo ostavlja dojam znatno veće katastrofe nego što se čini kada se gleda na televiziji", rekao je Franceschini i dodao da je oštećeno više od 50 sakralnih objekata.
Poplavljenu Veneciju obišli su i talijanski političari Matteo Salvini i Silvio Berlusconi.
Stupanj opasnosti blago snižen
Stupanj opasnosti u subotu je u cijeloj Veneciji blago snižen, premda je grad i dalje poplavljen te je na snazi izvanredno stanje nakon plime koja ga je opustošila.
Pripadnici talijanske civilne zaštite snizili su u subotu stupanj opasnosti s "crvenog" na "narančasto", premda još uvijek nije isključena opasnost od nove plime i jakog vjetra. U petak je "acqua alta", kišom i nabujalim morem izazvana plima u laguni koja je dosegnula 1,54 metra prisilila gradsku upravu da na nekoliko sati zatvori Trg svetoga Marka.
U utorak navečer, u Veneciji je zabilježena najveća plima u zadnje 53 godine - 1,87 m, što je drugi povijesni rekord iza onog evidentiranog 4. studenog 1966. kada je voda dosegnula 1,94 metra.
Voda je poplavila crkve, trgovine, muzeje i hotele ovog dragulja svjetske baštine.
Uprava muzeja Guggenheim planirala je otvoriti ga u petak, no poput brojnih drugih ustanova, predomislila se zbog pogoršanih vremenskih uvjeta. (M.R./Hina)