Odnose BiH i Slovenije ugrožava jedino 'slučaj 'Ljubljanska banka''

Slika nije dostupna
Slovenski predsjednik Danilo Tuerk izjavio je kako pitanje stare devizne štednje u Ljubljanskoj banci treba riješiti na tragu nedavne presude Europskog suda za ljudska prava u tom slučaju.

'Taj sud uputio je na mogućnost rješenja multilateralnim sporazumima država sljednica bivše Jugoslavije', kazao je Tuerk na konferenciji za novinstvo u Sarajevu, gdje je boravio u službenom posjetu.

Slovenski je predsjednik ocijenio kako je to najbolji put za rješenje spora zbog Ljubljanske banke, odnosno, po slovenskom tumačenju, zbog 'pologa što su se nalazili u Narodnoj banci bivše SFRJ'.

'Sada se taj proces može ubrzati i završiti', kazao je Tuerk, preporučivši svima, pa i svojim sugovornicima u BiH, da presudu Europskog suda za ljudska prava 'dobro prouče kako bi se doznalo više o mogućnostima rješenja tog problema'.

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Haris Silajdžić izrijekom je, međutim, potvrdio kako bosanskohercegovačka strana ne misli tako. 

'Naša se stajališta, na žalost, nisu približila', kazao je Silajdžić.

On i Tuerk su istaknuli kako to ne dovodi u pitanje dobre ukupne odnose dviju država.

Slovenski je predsjednik najavio nastavak snažne potpore svoje zemlje približavanju BiH Europskoj uniji i NATO-u.

'Već 2009. odlučivat će se o liberalizaciji viznog režima za BiH, a 2010. BiH bi mogao dobiti status kandidata za članstvo. To su realni ciljevi i učinit ćemo sve da se ostvare', kazao je Tuerk.

Komentirajući moguće povlačenje mirovnih snaga EU-a iz BiH, Tuerk je kazao kako se o tome razgovara, no da točna dinamika takva procesa nije utvrđena. Iznio je mišljenje kako bi se EUFOR zapravo mogao povući iz BiH kad ta zemlja dobije status kandidata za članstvo u EU.

Silajdžić se slaže da međunarodna zajednica jednom treba promijeniti način svojeg djelovanja u BiH, no istaknuo je kako za sada trebaju ostati i EUFOR i Ured visokog predstavnika.

'Prije nego odu, BiH je potreban novi ustav i cjelovita provedba Daytonskog sporazuma', zaključio je Silajdžić.

Tuerk i Silajdžić potvrdili su kako će dvije zemlje podupirati jedna drugu kao kandidate za nestalne članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda u razdoblju nakon 2010.