Glavni razlog što je Cerar prije dva tjedna zatražio ostavku ministra iz redova koalicijskih Socijalnih demokrata (SD) bilo je otkriće da je Veber sigurnosno-obavještajnoj službi ministarstva obrane naručio izradu studije o negativnim posljedicama moguće privatizacije Telekoma Slovenije, nacionalnog operatera za koji je zainteresiran Deutsche Telekom.
Cerar je u četvrtak u raspravi u parlamentu rekao da je Veber tim postupkom iznevjerio njegovo povjerenje i da ne može ostati ministar jer je subjektivno i objektivno odgovoran za zloporabu vojne službe te da se vojska ne smije baviti obavještajnim poslovima o pitanjima privatizacije slovenskih poduzeća u državnom vlasništvu.
Veber, koji je odbio dati ostavku pa se o tome moralo glasovati u parlamentu, je kazao kako ga ne smjenjuju zato što je djelovao nezakonito, te da je osobno zapravo pokazao državotvorno stajalište jer prodaja nacionalnog operatera o kojem ovise komunikacije vojske i sigurnost obrambenog sistema može imati teške posljedice u gubitku suverenosti na području obrane.
Cerar protiv produženja sankcija Rusiji, Medvedeva pozvao u Sloveniju
Zbog osjetljivosti problematike veći dio višesatne rasprave pred glasovanje održan je iza zatvorenih vrata.
Za Veberov odlazak izjasnile su se sve parlamentarne stranke osim Socijalnih demokrata (SD) koji o privatizaciji državnih udjela u poduzećima ne dijele ista stajališta sa strankom premijera Cerara, ali niti s oporbom desnog centra, te se privatizaciji protive.
Analitičari navode da će se stranka Socijalnih demokrata unatoč smjeni ministra iz svoje kvote odlučiti za ostanak u vladi, o čemu će službeni stav iznijeti u petak, te da će do izbora novog ministra resor obrane preuzeti Dejan Židan, predsjednik stranke i potpredsjednik vlade i ministar poljoprivrede, čime će biti izbjegnuta teža kriza vlade i raspad koalicije. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook