Najavljivačica odjevena u crno objavila je vijest o smrti Kim Jong-ila, dodajući kako je 'Dragi vođa' preminuo od iscrpljenosti u pomaganju narodu Sjeverne Koreje, posljednje komunističke zemlje na svijetu.
Kim Jong-il preminuo je u subotu u 8.30 sati u 70. godini života, a nacionalna televizija Sjeverne Koreje objavila je njegovu smrt jučer. Daily Mail prenosi kako je umro od posljedica srčanog udara.
Kim Jong-il je na vlast došao 1994. smrću svojeg oca Kim il Sunga ili Velikog vođe, a zadnjih godina zdravlje mu se pogoršalo. Prije tri godine doživio je i srčani udar, a zbog zdravlja je započeo prijenos vlasti na svojeg sina Kim Jong-una, koji je već najavljen kao novi 'veliki nasljednik' i zaštitnik nacionalnih interesa, prenosi agencija AP.
'Svi članovi partije, vojske i cjelokupne javnosti moraju vjerno slijediti vodstvo druga Kim Jong - Una i štititi snažnu i ujedinjenu frontu partije, vojske i naroda', stoji u priopćenju državne agencije.
Sjevernokorejska vojska nakon objave smrti sazvala je hitan sastanak, a u međuvremenu je objavljeno kako će pogreb Kim Jong-ila biti održan vjerojatno 28. prosinca u Pjongjangu.
Prve reakcije iz svijeta
Kina je među prvim državama reagirala na vijest o smrti Kim Jong-ila. U službenom priopćenju ističu potresenost viješću o smrti sjevernokorejskog vođe. 'Želimo izraziti našu žalost i sućut narodu Sjeverne Koreje', rekao je Ma Zhaoxu za kinesku agenciju Xinhua. Kina je najveći i najbliži sjevernokorejski saveznik i trgovinski partner.
SAD je smjesta dao na znanje da 'pomno' prati situaciju, ističući da Washington priželjkuje 'stabilnost' na Korejskom poluotoku.
'Pomno pratimo informacije o smrti Kim Jong-ila. Predsjednik Obama obaviješten je, u vezi smo s našim saveznicima Južnom Korejom i Japanom', gdje SAD posjeduje baze s tisućama stacioniranih vojnika, kratko je priopćio glasnogovornik Bijele kuće.
'I dalje se zalažemo za stabilnost na Korejskom poluotoku i za slobodu i sigurnost naših saveznika'.
U Južnoj Koreji vojska je stavljena u stanje pripravnosti, a vlada je najavila hitan sastanak Nacionalnog vijeća za sigurnost.
Japan, nekadašnja kolonijalna sila u Koreji (1910.-1945.), najavio je hitan sastanak vlade i izrazio 'žaljenje' zbog 'neočekivane smrti' Kima. 'Japanska vlada nada se da to stanje neće imati negativne posljedice po mir i stabilnost Korejskog poluotoka'. (B.V./Hina)