Nakon pada enklave pod zaštitom Ujedinjenih naroda ubijeno je više od osam tisuća bošnjačkih dječaka i muškaraca a posmrtni ostaci njih 534 tijekom dana pokopani su na spomen-groblju u Potočarima gdje je u vrijeme rata bila baza mirovnih snaga Ujedinjenih naroda. Podsjećajući na tu tragediju, načelnik općine Srebrenica Osman Suljić, i sam svjedok genocida, kazao je kako je bol svih preživjelih i danas velika i nemjerljiva. Očekivanja Srebreničana nisu velika, istaknuo je Suljić pojašnjavajući kako oni žele prije svega da njihov grad bude istinska multietnička zajednica, da se genocid nazove pravim imenom i da ga se prestane negirati te da se žrtve dostojno pokopaju a odgovorni za zločin primjereno kazne.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Haris Silajdžić podsjetio je kako su među pokopanima u subotu i tijela 46 žrtava koje su bile malodobne u vrijeme kada su ubijene. 'Našim susjedima a posebice Srbiji šaljemo poruku da želimo dobrosusjedske odnose ali da to nije moguće u potpunosti ostvariti sve dok Srbija ne prizna odgovornost za zločine koje je počinio bivši beogradski režim te dok Ratka Mladića drži na slobodi a istodobno proganja one koji su nas branili', rekao je Silajdžić pozdravljajući istodobno postupke Hrvatske odnosno Crne Gore koje su usvojile posebnu rezoluciju o Srebrenici.
Američki veleposlanik u BiH Charles English također je upozorio one koji pokušavaju negirati genocid u Srebrenici. 'Ponovo moramo priznati da je svijet propustio reagirati i da nije spriječio pokolj nedužnih u Srebrenici', rekao je English istaknuvši kako se upravo zbog toga mora barem pomoći obnovi Srebrenice, osigurati da se zna puna istina o tome što se u njoj zbivalo 1995. godine te kazniti odgovorne za počinjene zločine. (Hina)