Najnovije brojke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju 1603 slučaja ebole u zapadnoafričkoj epidemiji i 887 umrlih što znači da je postotak smrtnosti nešto preko 55 posto.
To je znatno ispod 78,5 posto prosječne smrtnosti u 14 posljednjih epidemija istoga virusa nazvanog Zairski soj prema bivšem imenu Demokratske Republike Kongo gdje je prvi put otrkiven 1976. U nekim epidemijama stopa smrtnosti je bila do 90 posto, prema podatcima WHO-a.
Stručnjaci kažu kako bi postotak smrtnosti mogao rasti tijekom bolesti.
Amerikanci zaraženi ebolom liječe se eksperimentalnim lijekom
"Ovo je dijelom statističko pitanje prikupljanja smrtnosti, a isto tako dijelom je riječ o sazrijevanju epidemije", rekao je Derek Gatherer, virolog na Britanskom sveučilištu u Lancasteru koji prati epidemiju od njezina izbijanja u veljači.
"Što se budemo više bližili završetku epidemije to ćemo više očekivati da stopa smrtnosti odgovara prosjeku zairske ebole od 80 posto", rekao je on Reutersu.
Eboli treba i mjesec dana da ubije svoje žrtve, rekao je Ben Neumann, stručnjak za viruse na britanskom Sveučilištu Reading.
Smrtnost je u Gvineji, gdje je zaraza prvo otkrivena, dostigla 74 posto. Ukupna smrtnost epidemije je snižena nižim stopama smrtnosti u zemljama koje su kasnije pogođene: 54 posto u Liberiji i oko 42 posto u Sijera Leoneu. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook