Kako u bivšu Burmu polako počinje pristizati sve više pomoći kritičari pojačavaju pritisak na vojne vlasti te zemlje kako bi omogućile ubrzavanje humanitarne akcije kojom se, po procjenama, uspijeva dostaviti tek desetina potrebne pomoći ciklonom pogođenom području.
"Odgovor režima u Burmi na ovu krizu je potpuno bešćutan a oni koji plaćaju cijenu te bešćutnosti su Burmanci koji su već dugo izloženi patnji", rekao je parlamentu premijer Australije Kevin Rudd. Francuska, Velika Britanija i Njemačka u utorak su pozvale svijet da dostavi pomoć i bez odobrenja hunte koristeći s rijetko korištenim UN-ovim načelom "odgovornosti za zaštitu".
Deseci tisuća ljudi iz stradalog područja sklonili su se u budističke samostane i škole u gradovima. Bez hrane, vode i osnovnih sanitarnih uvjeta izloženi su prijetnji smrtonosnih bolesti poput kolere a obilate tropske kiše još više otežavaju njihov položaj.
Iako u Mianmaru u utorak pristižu zrakoplovi s pomoći za stradale, samo dio potrebne pomoći uspijeva doći do delte Irrawaddyja zbog poplave i želje vojne hunte da većinu stranih stručnjaka za pomoć i logistiku zadrži ili izvan zemlje ili u prijestolnici Yangonu.
Međunarodne humanitarne organizacije kažu da je njihovo lokalno osoblje preopterećeno do krajnjih granica. Jedan neimenovani poslovni čovjek iz Yangona koji se vratio iz privatne misije dostave pomoći u Bogalayu, gradu na delti gdje je poginulo 10.000 ljudi, rekao je agenciji Reuters da vojnici prisvajaju pomoć. "Oko Bogalaya privatnim donatorima se ne dopušta da sami dijele svoju pomoć žrtvama. Moramo im sve predati", rekao je.