Obama, koji boravi u svom prvom službenom posjetu Kini, održao je predavanje pred više stotina studenata u šangajskoj gradskoj vijećnici i potom odgovarao na njihova pitanja. Pozdravio je dobre odnose s Kinom, ali i poslao jasnu poruku o poštovanju ljudskih prava. ‘Sloboda izričaja i vjeroispovijesti kao i pristup informacijama su, smatramo, univerzalna prava’, poručio je Obama. ‘Morali bi biti dostupni svima, uključujući etničke i vjerske manjine, bilo to u SAD-u, Kini ili bilo gdje drugdje’, kazao je Obama u govoru koji je izravno emitiran na nekim kineskim internetskim portalima te na mjesnoj televiziji u Šangaju. ‘Ne želimo nijednoj zemlji nametati bilo kakav sustav upravljanja, ali također ne vjerujemo da su načela za koja se zalažemo jedinstvena samo za Ameriku’, dodao je.
Uravnotežnija trgovina
Obama je izrazio zadovoljstvo smirivanjem tenzija između Kine i Tajvana podsjećajući na svoju podršku politici ‘jedne Kine’. ‘Moja administracija podržava u potpunosti politiku jedne Kine. Ne želimo promijeniti tu politiku ili taj pristup’, rekao je. Također je rekao da njegova zemlja ne želi ograničiti kineski rast, ali da trgovina između dva poslovna diva mora biti uravnoteženija. Primjetio je kako je 1979. godine kada su uspostavljeni diplomatski odnosi dviju zemalja, vrijednost robne razmjene bila nekoliko milijardi, a sada iznosi 400 milijardi dolara.
Suficit od 22 milijarde dolara
‘Takva trgovina može stvoriti brojna radna mjesta na obje strane Pacifika... ali s više ravnoteže može donijeti još više napretka’, rekao je američki predsjednik. Sjedinjene Države imaju 22 milijarde dolara suficita u trgovinskoj razmjeni s Kinom, odnosno 9,2 posto više nego u ovo doba prošle godine. Na jučer završenom summitu APEC-a kineski je predsjednik Hu Jintao ignorirao međunarodne pozive da podigne vrijednost nacionalne valute yuana, koji se umjetno drži na niskoj razini što kineske proizvode čini jeftinijima od konkurencije. Obama će se kineskim predsjednikom Huom sastati u utorak u Pekingu. (Hina)