Takvu podršku Indiji, Obama je izrazio u govoru pred indijskim parlamentom, koji je direktno prikazan na televiziji, unatoč razmimoilaženja dvaju zemalja oko niza pitanja, kao što su odnos prema Pakistanu, trgovinska politika, pogled na klimatske promjene i, u izvjesnoj mjeri, pristup Iranu.
>> Kineski predsjednik zamijenio Obamu
Obamino blisko prihvaćanje Indije već je izazvalo upozorenja iz Pakistana, nepouzdanog saveznika SAD u njihovom ratu u Afganistanu, koji je uputio kritike Washingtonu i New Delhiju zbog uključivanja u 'politiku sile', koja nema moralnih osnova.
Manipulacija deviznim tečajem
To će vjerojatno izazvati novu zabrinutost i u Pekingu, koji ima stare sporove u odnosima sa Indijom i koji se već glasno usprotivio američkim naporima da ojača savezništva sa azijskim zemljama, koje su na oprezu zbog rastuće moći Kine.
Bliskiji odnosi SAD i Indije, isto tako, dolaze u ključno vrijeme za Obamu, koji iz New Delhija putuje u Seul, na sastanak G20, pošto je s indijskim premijerom Manmohanom Singhom postigao suglasnost o jednom od najvećih pitanja tog skupa, odluci američkih Federalnih rezervi da u gospodarstvo upumpaju dodatnih 600 milijardi dolara.
Kina, Brazil i Njemačka su već kritizirali taj potez SAD-a, kao mjeru ravnu manipulaciji deviznim tečajem, čiji je cilj da se sruši vrijednost dolara i potakne američki izvoz. Na konferenciji za tisak u New Delhiju, Obama je branio tu mjeru i dobio podršku Singha, koji je govorio o ključnoj ulozi SAD-a u globalnoj privredi. 'Sve što stimulira rast i poduzetništvo u SAD-u, pomoći će globalnom napretku', rekao je Singh na istoj press konferenciji.