Ponavljajući put svog političkog uzora Abrahama Lincolna na inauguraciju 1861. godine, Obama je u subotu održao govore na prigodnim postajama putovanja u Philadelphiji, Wilmingtonu i Baltimoreu, podsjetivši sunarodnjake na ideale utemeljitelja SAD-a, na izazove s kojima je zemlja suočena i pozivajući ih da zajedničkim naporima obnove Ameriku i provedu promjene obećane u predizbornoj kampanji. U Baltimoreu, najvećoj luci na Istočnoj obali SAD sa 65 posto crnačkog stanovništva, srdačno ga je dočekalo oko 40.000 promrzlih građana.
'Danas smo ovdje ne samo da bi odali priznanje onim domoljubima koji su osnovali našu zemlju u Philadelphiji ili je branili u Baltimoreu, već da bi preuzeli njihove ideale. Isukušenje s kojima smo danas suočeni su drugačija, ali na svoj način teška', rekao je Obama u govoru na trgu War Memorial u Baltimoreu, pred oduševljenim građanima koji su satima čekali na minus 7 stupnjeva Celzija. 'Znamo da ogromni izazovi s kojima smo sučeni neće biti lako riješeni. Bit će krivih startova i nazadovanja, bit će razočaranja i frustracija, i ja ću načiniti neke greške', upozorio je Obama, ublažavajući velika očekivanja vezana uz početak njegova mandata.
>> Obama krenuo na inauguralno putovanje
Obećao je da će njegova vlada biti odgovorna prema narodu i pozvao sve da učine svoj dio kako bi obnovili Ameriku i proveli promjene koje je obećao u kampanji. 'Baltimore, počevši od sada, unesimo u svoje živote rad na usavršavanju naše zemlje', rekao je Obama, koji se nakon govora spustio među građane, okružen zabrinutim licima pripadnika Tajne službe. Na vlak se u svom Wilmingtonu, u državi Deleware, ukrcao izabrani potpredsjednik Joe Biden sa suprugom. 'Borit ćemo se za vas svakoga dana u Washingtonu. Mi možemo i obnovit ćemo srednju klasu, vratit ćemo poštovanje koje zaslužujemo u ovom svijetu. Mi možemo i promijenit ćemo ovu zemlju', rekao je Biden pred oko 9.000 okupljenih sugrađana u Wilmingtonu, u Delewareu.
Kad su Obamini i Bidenovi izašli na pozornicu, okupljeni su otpjevali 'Happy Birthday' za Michelle Obama, koja je u subotu napunila 45 godina. Odajući priznanje Bidenu za 36 godina staža u Senatu, njegovo zalaganje za interese radnika i srednje klase, te njegova legendarna svakodnevna putovanja vlakom iz Wilmingtona u Washington, Obama je poručio da će on i Biden voditi vladu koja je neće odgovarati samo bogatima ili onima s dobrim vezama, već narodu. 'Mi se borimo za konduktera koji omogućuje vožnju vlaka, radnika koji polaže tračnice, roditelje koji brinu hoće li moći platiti račune, za djecu koja sanjaju o boljem životu kada čuju zviđuk vlaka, oni su ti koji trebaju promjenu, njihove priče nosimo u Washington', kazao je Obama.
Vlak nazvan 'Obama express', bio je kompozicija s 10 vagona, uključujući i 80-godišnji salon-vagon 'Georgia 300', s čije je platforme Obama pozdravljao građane koji su se u desecima, stotinama okupili kod usputnih postaja. Vlakom je putovalo i nekoliko stotina pozvanih građana, dužnosnika i novinara. U večernjim satima vlak je stigao u Washington, na glavni kolodvor Union Station, otkuda se predsjednička kolona uputila prema Blair House, službenoj rezidenciji za goste Bijele kuće, u kojoj po tradiciji izabrani predsjednik čeka inauguraciju. Obama i Biden u utorak u podne položit će prisegu na svečanoj inauguraciji na terasi Zapadnog pročelja Kongresa na Capitol Hillu, koja će biti najveće javno okupljanje u povijesti Washingtona i najveća sigurnosna operacija, zbog očekivanog dolaska dva milijuna ljudi.
Chertoff: Nema vjerodostojne prijetnje inauguraciji
Američki ministar domovinske sigurnosti Michael Chertoff izjavio je u subotu kako vlasti ne znaju za neku vjerodostojnu prijetnju predsjedničkoj inauguraciji Baracka Obame, ali ga brine mogućnost da se pojavi pojedinac ili manja skupina koji namjerava izazvati problem. 'Ja ne predviđam ništa što izazvalo poremećaj. Dio moga posla je nadati se najboljem a planirati za najgore', rekao je Chertoff za. 'Stalno provjeravamo obavještajne informacije da vidimo ima li prijetnje zbog koje bi trebali brinuti. To će se nastaviti i kroz samu inauguraciju. To ćemo doslovno pratiti svaku minutu od sada pa do završetka događaja 20. siječnja', rekao je Chertoff.
Ministra Chertoffa, koji će inauguraciju, paradu, balove i druge događaje nadzirati iz posebnog multiagencijskog zapovjednog centra, brine mogućnost da se pojavi 'usamljeni vuk', pojedinac kojeg je teško otkriti kao sigurnosnu prijetnju. 'Još sam usredotočen na ono što smo imali na sveučilištu Virginia Tech, da jedna poremećana osoba ubije puno ljudi. Bilo da je motivacija rasizam ili neki psihološki poremećaj, u otvorenom društvu nemoguće je spriječiti jednog pojedinca da učini neku štetu', kazao je Chertoff. Pokolj na Virginia Tech-u u Blacksburgu, dogodio se 16. travnja 2007., kada je umno poremećeni student Seung-Hui Cho ubio 32 osobe i počinio samoubojstvo.
Chertoff je izrazio zabrinutost da se građani neće neće dovoljno dobro pripremiti za hladnoću koja se prognozira za utorak, s najvišom temperaturom oko nule. On je odbacio kritike na račun organizatora inauguracije, da će s ogromnim mjerama sigurnosti pokvariti manifestaciju. 'Ne želimo to učiniti vojnim kampom jer bi pokvarili sam događaj, međutim želimo imati dovoljno kapaciteta da se možemo baviti s predvidljivim pitanjima', rekao je. Chertoff dužnost napušta dan kasnije od svojih kolega iz vlade - 21. siječnja, nakon završetka operacije osiguranja inauguracije.
Inauguracija Baracka Obame za 44. predsjednika SAD bit će najveće javno okupljanje u povijesti Washingtona i najveća sigurnosna operacija, zbog očekivanog dolaska dva milijuna ljudi. Na osiguranju inauguracije angažirano je osam tisuća policajaca iz Washingtona i svih krajeva SAD, deset tisuća pripadnika Nacionalne garde, više od tisuću agenata FBI-a, te nepoznat broj pripadnika Tajne službe i protuterorističkih postrojbi. Još dvadeset tisuća pripadnika Nacionalne garde bit će u pričuvi. Tajna služba koordinira sigurnost za inauguraciju, u koju je uključeno 58 različitih agencija. U osiguranje su uključene i postrojbe s psima za otkrivanje eksploziva, policajci na konjima za kontrolu mase, a u gradu je postavljeno tisuće kontrolnih kamera.
Washington već pulsira u očekivanju inauguracije prvog predsjednika SAD afričko-američkog podrijetla, u grad pristižu ljudi iz svih krajeva Amerike, zrakoplovima, vlakovima, autobusima i osobnim automobilima, smještajući se u hotele, iznajmljene stanove, kod rođaka i prijatelja. U centru grada, gdje su pripremljene betonske barijere i metalne ograde, u nedjelju se uvodi zabrana i ograničenje prometa i parkiranja od 5 sati ujutro do 5 poslijepodne, zbog velikog koncerta na stepeništu Lincolnova spomenika s početkom u 14,30 sati na kojem će nastupiti U2, Bruce Springsten, Beyonce i druge zvijezde.