'SAD nisu protiv islama'

Obama u Istanbulu pozvao vjere da se suprotstave ekstremizmu

Slika nije dostupna
Američki predsjednik Barack Obama pozvao je u Istanbulu vjernike da se suprotstave ekstremizmu za susreta s vjerskim poglavarima u muslimanskoj Turskoj kojoj je jučer poručio da Sjedinjene Države nisu u ratu s islamom.

Zadnjeg dana posjeta Turskoj gdje završava europsku turneju, Obama se susreo s armenskim patrijarhom Mesrobom II. te istanbulskim glavnim rabinom Isakom Halevom, s predsjednikom mešihata Istanbula, muftijom Mustafom Cagricijem i poglavarom sirijske pravoslavne crkve u Turskoj, Yusufom Cetinom.

Birajući za odredište Tursku, novi stanar Bijele kuće željan je pokazati da SAD želi ponovno izgraditi odnose s muslimanskim svijetom koji zamjera Amerikancima ratove u Iraku i Afganistanu. 'Želim to jasno reći. Sjedinjene Države nisu i nikad neće biti u ratu s islamom', poručio je Obama turskim parlamentarcima u glavnome gradu Ankari u ponedjeljak, prenosi Reuters.

>> Obama za jače veze s Turskom

Obama je poručio da se zauzima za uspostavu palestinske države uz izraelsku državu, što je poruka muslimanima u svijetu jer je prijateljstvo s njima Amerikancima ključno u naporima da pobijede ponovo ojačale talibane i Al Qaidu.

Posjet Turskoj potvrda je američkog priznanja njezinoj gospodarskoj moći i strateškom položaju jer je Turska pravac za prolaz američkih vojnika u Irak i Afganistan i u procesu povlačenja američkih vojnika iz Iraka ključnu će ulogu igrati turska zrakoplovna baza Incirlik.

Zbog dobrih diplomatskih veza s Izraelom, Iranom, Irakom i Sirijom, Ankara može pomoći SAD-u da smanji napetosti s Iranom i Sirijom, s kojima Obama želi dijalog nakon što je odnose ozbiljno narušio njegov prethodnik George W. Bush.

Pozvao na uključenje Turske u Europsku uniju

Poslije Praga, u kojemu je pozvao na uključenje Turske u Europsku uniju, Obama je to ponovio i u Ankari. Sastankom s ministrima vanjskih poslova Turske i Armenije, koje je pozvao na dijalog, Obama je u ponedjeljak vješto načeo bolno pitanje genocida u Armeniji, što ga je počinilo otomansko carstvo.

Taj potez turski dnevnik Zaman tumači kao znak američke potpore procesu normalizacije Turske i Armenije, prenosi agencija dpa. Turski tisak spominje i Obamine kratke susrete s oporbenim vođama, među kojima i s čelnikom prokurdske Demokratske društvene stranke (DTP), bliske separatističkoj Kurdistanskoj radničkoj stranci (PKK), koja je na popisu terorističkih organizacija.

'Nasilje i oružana borba nisu put za rješenje kurdskog pitanja', rekao je Obama DTP-u, a čelnik Ahmet Turk uzvratio da je više od 17.000 ljudi ubijeno tijekom godina zbog tog pitanja.

U Istanbulu je Obama obišao povijesni centar i Aju Sofiju te džamiju Sultana Ahmeda, poznatiju kao Plavu džamiju, a u razgovoru sa studentima pohvalio je 'poseban položaj (Turske) u muslimanskome svijetu. Ta je vlada vjerska, ali i demokratična', rekao je.

 

Povezane teme