Obama favorit i po republikancima

Dok republikanski predsjednički kandidat John McCain i njegovi savjetnici, unatoč zaostatku u anketama, kažu da im neodlučni birači mogu donijeti iznenađujuću pobjedu, najpoznatiji republikanski izborni strateg Karl Rove u utorak je na svojoj web stranici već objavio prognozu premoćne pobjede demokrata Baracka Obame.

Karl Rove, kojega se smatra glavnim arhitektom dviju izbornih pobjeda Georgea W. Busha 2000. i 2004. godine, predvidio je da će Obama, 47-godišnji crnački senator iz Illinoisa, pobijediti u utrci za Bijelu kuću s premoćnim brojem glasova Elektorskog kolegija, uz osvajanje 338 prema 200 glasova za McCaina.

>> VIDEO: Rekordni odaziv na povijesne izbore u SAD-u

>> Nikom nije mrzak: I bijeli rasisti podržavaju Obamu

>> Kenija će cijelu noć biti budna zbog Obame

>> FOTO: Zašto će nam nedostajati George W. Bush

>> Izbori u SAD-u: U New Hampshireu pobjeda Obami 

To bi bila najuvjerljivija pobjeda po broju elektorskih glasova od 1996., kada je demokrat Bill Clinton porazio republikanca Roberta Dolea s 379 prema 159 glasova.

Svaka od 50 saveznih država i Okrug Columbija imaju različit broj elektorskih glasova, ovisno o napučenosti odnosno zastupljenosti u Kongresu, a ukupno 538, od čega je za pobjedu dovoljno 270.

Karl Rove je predvidio da će Obama, 47-godišnji crnački senator iz Illinoisa, pobijediti u utrci za Bijelu kuću s premoćnim brojem glasova Elektorskog kolegija Na svom elektorskom zemljovidu SAD-a, bivši Bushev glavni savjetnik predviđa pobjedu Obame u više ključnih 'kolebljivih država' koje su bile u središtu pozornosti obiju kampanja, uključujući i sve države gdje ankete Obami daju barem minimalnu prednost.

Rove tako predviđa pobjedu Obame u Floridi, Ohiu, Pennsylvaniji, Coloradu, Novom Meksiku, Minnesoti, Iowi i tradicionalno republikanskoj Virginiji. Po drugoj strani, McCainu daje pobjedu samo u Missouriju.

Inače, ove izbore svakako je zabilježila prava opsada glasačkih mjesta, koja je dovela i do brojnih kvarova sustava za elektroničko glasovanje, ionako tradicionalno osjetljivog elementa na izborima za predsjednika SAD-a.

Ne pamti se ovakav odaziv na birališta.

'Ustala sam ujutro, spremila se na brzinu i otišla glasovati. Mislila sam da ću kao i uvijek do sada biti gotova za nekoliko minuta. No, kada sam stigla bila je to prava ludnica, redu nije bilo kraja', izjavila je jedna glasačica.

Za tri četvrtine Amerikanaca ishod važniji nego ikad 

Inače, čak tri četvrtine američkih birača kaže kako im je ishod ovogodišnjih predsjedničkih izbora važniji nego ijedne prijašnje godine, pokazalo je ispitivanje instituta Gallup objavljeno u utorak.

Novo Gallupovo ispitivanje pokazalo je da 74 posto Amerikanaca kaže da im je ishod ovogodišnjih izbora važniji nego onih ranijih godina, prema 72 posto koliko ih je to tvrdilo za izbore 2004. godine, 47 posto 2000. i 41 posto 1996. godine.

Rezultati pokazuju rastuću važnost izbora za Amerikance, što djelomice objašnjava i veći odziv birača na izborima 2004., koji će ove godine po svim prognozama biti nadmašen.

Godine 2004. izborima se odazvalo 64 posto punoljetnih stanovnika, ili 126 milijuna ljudi, dok se ove godine očekuje 130 do 140 milijuna glasača.

Prema podacima Statističkog ureda SAD, 2004. bilo je registrirano 142 milijuna američkih birača, dok ove godine njihov broj premašuje 153 milijuna.

Gledano po stranačkoj pripadnosti, demokrati nadmašuju republikance, sa 80 prema 74 posto, među onim koji pripisuju povećanu važnost ishodu ovogodišnjih izbora.

Povezane teme