Izbor Leona Panette (70), bivšeg demokratskog kongresnika i šefa osoblja Bijele kuće u vrijeme predsjednika Billa Clintona za čelnika CIA-e, neslužbeno najavljen u ponedjeljak, naišao je na kritike u političkim i obavještajnim krugovima u Washingtonu, zbog Panettinog manjka obavještajnog iskustva. 'Danas smo suočeni sa svijetom nekonvencionalnih izazova. Dobre obavještajne službe nisu luksuz, već nužnost', rekao je Obama na konferenciji za tisak u Washingtonu.
Obama je naglasio da su Panetta i Blair 'javni službenici neupitnog integriteta, širokog iskustva, snažnih menadžerskih sposobnosti i pragmatizma, potrebnih u ovim opasnim vremenima'. Oni su 'pravi čelnici koji će unaprijediti rad naše obavještajne zajednice', dodao je. Na pitanja novinara o dosadašnjoj problematičnoj praksi CIA-e vezanoj uz oštre metode ispitivanja optuženih za terorizam, Obama je naglasio kako za vrijeme njegove administracije 'neće biti mučenja' i poštovat će se Ženevske konvencije u tretmanu osumnjičenih za terorizam i drugih zarobljenika.
'To je jasno zaduženje koje sam dao admiralu Blairu i Leonu Panetti. Važno je da to učinimo zbog onoga što jesmo, a u konačnici će nas to učiniti sigurnijim i pomoći u promjeni poimanja naše borbe protiv ekstremizma', naglasio je Obama. Obama je također imenovao dugogodišnjeg dužnosnika CIA-e, Johna Brennana, savjetnikom Bijele kuće za domovinsku sigurnost i zamjenikom nacionalnog savjetnika za sigurnost, zaduženog za protuterorizam.
Brennan, koji je slovio kao najozbiljniji kandidata za direktora CIA-e prije najave imenovanja Panette, bit će pomoćnik predsjednika i odgovarat će izravno Obami. Imenovanje umirovljenog admirala Blaira za Nacionalnog obavještajnog direktora, nadležnog za koordiniranje rada 16 američkih obavještajnih službi i proračun od 47.5 milijardi dolara, naišlo je na široko odobravanje.
Sadašnji Nacionalni obavještajni direktor Michael McConnell istaknuo je u priopćenju da je 'vrlo zadovoljan' izborom Blaira, te da je umirovljeni admiral poznat 'po inteligenciji, promišljenosti i vještom vodstvu'. Na pitanje novinara da li imenovanje njegovog sigurnosnog tima znači promjenu stajališta SAD prema Iranu, Obama je ponovio da će o vanjskoj politici više govoriti nakon inauguracije, do koje je ostalo 11 dana.
'Iran je autentična prijetnja nacionalnoj sigurnosti SAD-a, no također sam rekao da ćemo biti voljni pokrenuti diplomaciju kao mehanizam za postizanje ciljeva svoje nacionalne sigurnosti', istaknuo je Obama. Svjedočenjem Tima Daschlea, kandidata za budućeg ministra zdravstva, u četvrtak je u Senatu počeo postupak potvrđivanja Obaminih kandidata za najviše dužnosnike administracije, koji će se intenzivirati u razdoblju do predsjedničke inauguracije 20. siječnja.