Američki predsjednik Barack Obama je, primajući u Bijeloj kući japanskog premijera Taroa Asoa, prvog stranog državnika u službeni posjet Washingtonu pošto je stupio na dužnost, ustvrdio da je uloga Japana presudna za američku sigurnosnu politiku u istočnoj Aziji.
'Naše je savezništvo temeljni kamen sigurnosti u istočnoj Aziji i moja ga vlada želi jačati', rekao je Obama na početku razgovora s Asom u Ovalnom uredu, po transkriptu iz Bijele kuće. Istaknuvši da je japanski premijer prvi strani državnik kojeg prima u Bijeloj kući, Obama je kazao kako to "svjedoči o snažnu partnertstvu i izvanrednu prijateljstvu" SAD-a i Japana.
Obama je pohvalio Japan u borbi protiv klimatskih promjena i sudjelovanje u Afganistanu, te istaknuo da je Tokio ključan gospodarski partner SAD-a. Japanski premijer Aso je istaknuo da SAD i Japan, kao dva najveća svjetska gospodarstva, mogu zajednički pridonijeti zaustavljanju svjetske recesije.
'Moramo raditi zajedno i biti pri ruci jedni drugima', rekao je Aso, dodavši da je 'sretan' što je prvi strani, i prvi azijski, državnik u Bijeloj kući od početka Obamina mandata. Po najavama iz Bijele kuće osim o 'djelotvornim mjerama za odgovor na svjetsku financijsku krizu' Obama i Aso će razgovarati i o problemu sjevernokorejskoga nuklearnog programa i drugim pitanjima.
Japan će zahtijevati ne samo da se ukloni zastoj u deaktiviranju sjevernokorejskog nuklearnog programa već i sveobuhvatan pristup Pjongjangu, koji bi uključio i prijetnje projektilima, te će postaviti i pitanje otetih japanskih građana, izvijestila je u utorak japanska agencija Kyodo.
Premijer Aso također će iskazati japansku zabrinutost zbog američkog protekcionizma izražena u odredbi 'kupujmo američko' iz plana gospodarskih poticaja vrijedna 787 milijarda dolara, dodaje Kyodo. Japan želi da mu SAD zajamči da je vodeći američki saveznik u Aziji. U Tokiju su zabrinuti zbog sve tješnje američke suradnje i ovisnosti o Kini u nizu političkih, gospodarskih i vojnih pitanja, navode američki mediji. 'U Japanu su vrlo osjetljivi kad je riječ o mjestu koje ta zemlja ima u prioritetima SAD-a', izjavio je za agenciju AP John Park, istraživač Američkog instituta za mir.
The Washington Post izvješćuje u utorak iz Tokija kako većina Japanaca na posjet Asoa SAD-u gleda kao na putovanje propalog političara, jer je u nemilosti japanske javnosti. Iako je na dužnosti manje od šest mjeseci, gafovima sklon Aso (68) već je svrstan među najnepopularnije poratne japanske političare, s manje od 15 posto potpore javnosti.
Javnost želi da Aso što prije raspiše prijevremene izbore, pokazala su tri najnovija ispitivanja javnog mnijenja, u kojima 70 posto Japanaca ne odobrava vladinu politiku. Japanski birači žele svrgnuti s vlasti Asoa i njegovu vladajuću stranku, što bi bio potres za dugo vremena zamrznutu političku strukturu zemlje. Liberalno-demokratska stranka, više-manje vlada Japanom kao jednostranačkom državom nakon II. svjetskog rata, piše Post. Redoviti opći izbori u Japanu trebali bi se održati u rujnu ove godine.