Istodobno je u Washingtonu američki predsjednik Barack Obama čestitao Quattari na preuzimanju dužnosti te mu ponudio pomoć u naporima na ujedinjenju zemlje i uspostavi sigurnosti. Quattara, koji je u ponedjeljak nakon četveromjesečnih borbi svrgnuo dotadašnjeg predsjednika Laurenta Gbagboa, ima povijesnu šansu nadići podjele u zemlji, naglasili su ministri vanjskih poslova EU nakon sastanka u Luxembourgu.
'EU pozdravlja zalaganje predsjednika Quattare da se postigne nacionalno pomirenje' , navodi se u izjavi ministara vanjskih poslova zemalja EU. Ona je spremna podržati rad predloženog Povjerenstva za istinu i izmirenje i ohrabruje predsjednika Quattaru u formiranju sveobuhvatne, široko postavljene vlade koja će predstavljati sve regije i sva politička stajališta u zemlji", dodaje se u priopćenju. Također se ističe da će EU, koja je ukinula neke dosadašnje sankcije toj zemlji, razmotriti daljnje ukidanje sankcija i obnovu programa pomoći Obali Bjelokosti što je prije moguće.
>> Obala Bjelokosti: Ouattara obećava pošteno suđenje
Obama, koji je podupro Quattaru i pozvao Gbagboa da odstupi s dužnosti, razgovarao je s novim predsjednikom o važnosti ponovne uspostave normalne trgovine i o pomoći potrebnoj privatnom sektoru u Obali Bjelokosti, koja je svjetski lider u proizvodnji kakaoa.
Quattara je preuzeo dužnost u ponedjeljak nakon što su njegove snage uhitile Laurenta Gbagboa, koji je odbio predati dužnost unatoč izborima, provedenim pod okriljem UN-a u studenome, na kojima je pobijedio Quattara.
Novi predsjednik najavio je suđenje Gbagbou te također, u južnoafričkom stilu, obećao Povjerenstvo za istinu i izmirenje koje će pokrenuti istrage o zločinima i kršenju ljudskih prava što su ih počinile obje strane u sukobu u Obali Bjelokosti. Prema podacima UN-a, u nasilju u Obali Bjelokosti od prosinca je ubijeno 800 ljudi, a pretpostavlja se da bi krajnja bilanca mogla biti i veća.