Tijekom posljednjih godina Kina je provela seriju ambicioznih vojnih reformi i uvela nove tehnologije u namjeri za poboljšanjem vlastitih sposobnosti ratovanja u reginoalnim teritorijanim sukobima, poput primjerice Tajvana, ističe najnoviji izvještaj američke obavještajne agencije za obranu (DIA).
"Dugoročni interes Pekinga za ponovnim ujedinjenjem Tajvana ostatkom Kine i odvraćanje bilo kakvog pokušaja Tajvana za proglašenjem naovisnosti, bili su glavni pokretač za modernizaciju kineske vojske", navodi se u tom izvješću koje nosi radni naslov "Kineska vojna moć", prenosi CNN.
U izvješću se upozorava da je Kina zbog očekivanja Pekinga da bi se strane sile mogle uplesti u njihove odnose s Tajvanom, razvila čitav niz sustava za odvraćanje i sprječavanje projekcije sile bilo koje strane sile u regiji.
Kina je jasno dala do znanja američkoj vojsci da neće tolerirati uplitanje u odnose između njih i Tajvana. "Ako netko i pokuša odvojiti Tajvan od Kine, kineska će vojska učiniti štogod je potrebno da bi očuvala nacionalno ujedinjenje, nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet", rekao je američkom admiralu Johnu Richardsonu kineski general Li Zuocheng. Američki admiral nalazi se trenutno u četverodnevnom posjetu Kini.
DIA procjenjuje da je Kina povećala vojni proračun u 2018. godini na preko 200 milijardi dolara, što predstavlja trostruko povećanje od 2002. godine. Do novih tehnologija Kinezi su dolazili ne birajući sredstva, a iako je njihov vojni proračun znatno manji od američkog (koji iznosi oko 700 milijardi dolara), Kinezi uživaju u prednosti izbjegavanja skupocjenog samostalnog istraživanja i razvoja novih tehnologija.
"Umjesto toga, Kina je rutinski usvajala najbolje i najučinkovitije platforme koje se mogu pronaći u stranim vojskama, bilo putem izravne kupovine, retrogradnje ili krađe intelektualnog vlasništva", stoji u izvješću.
''Kina je na prekretnici uporabe nekih od najmodernijih sustava naoružanja u svijetu, a u nekim područjima, oni su već vodeći na svijetu", ističe direktor DIA-e, general Robert Ashley.
Tome u prilog govori i činjenica da je Kina prva u svijetu razvila sustav namijenjen specifično protiv nosača aviona.
Ipak, unatoč kineskoj ekspanziji vojne prisutnosti putem umjetno izgrađenih otoka u Južnom kineskom moru, američki Pentagon procjenjuje da Kinezi ipak traže izbjegavanje sukoba.
Ranije spomenuti američki admiral Richardson, poručio je da će SAD i dalje provoditi zakonite i rutinske operacije diljem svijeta u zaštiti prava korištenja mora i zračnog prostora za sve.
Kinezima je poručio da izbjegavaju opasne poteze tijekom tih operacija.