Novi nuklearni pokus u Sjevernoj Koreji?

Slika nije dostupna
Južna Koreja primijetila je znakove koje povezuje s mogućim pripremama za novi nuklearni pokus Sjeverne Koreje, objavila je novinska agencija Yonhap prenoseći riječi neimenovanog vladinog dužnosnika.

Dužnosnik je rekao da različita obavještajna izvješća ukazuju na mogući nuklearni pokus, ali nije jasno koliko je to do kraja pouzdano.

Drugi je dužnosnik kazao da su u Južnoj Koreji već poduzete mjere opreza za drugi mogući nuklearni pokus Sjeverne Koreje, objavljuje agencija Yonhap.

Ministarstvo vanjskih poslova Južne Koreje priopćilo je, međutim, da Seul za sada još nema upotrebljive informacije.

Američki mediji, uključujući ABC i NBC, ranije su objavili da su sateliti Sjedinjenih država primijetili znakove, uključujući i
premještanje vozila, koji ukazuju da se Sjeverna Koreja sprema za sljedeći nuklearni pokus, nakon što je 9. listopada izvela podzemni nuklearni pokus zbog kojeg joj je Vijeće sigurnosti UN nametnulo sankcije.

Američki špijunski sateliti registrirali su novu aktivnost oko mjesta na kojem je Sjeverna Koreja prošlog tjedna izvela nuklearni pokus, što navodi na zaključak da se Pjongjang možda sprema na novi nuklearni pokus.

Analitičari američkih obavještajnih službi nisu mogli sa sigurnošću potvrditi što se točno događa, ali pretpostavljaju da bi uočene aktivnosti mogle biti priprema za nove nuklearnu eksploziju, objavile su televizije.

Vijesti su izazvale zabrinutost u Japanu, Kini, Južnoj Koreji i
Sjedinjenim Državama koje su odmah upozorile da će se hitno poduzeti mjere za provođenje sankcija nametnutih Sjevernoj Koreji rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a od subote.

Američka državna tajnica Condoleeza Rice, koja tijekom dana putuje u Aziju, pozvala je Sjevernu Koreju da se ne upušta u nova testiranja, jer bi takav potez doveo do još dublje izolacije Pjongjanga.

"Pozorno promatramo razvoj događaja. Nadam se da se neće odlučiti na takvu provokaciju", rekla je Rice pred pred odlazak u Peking, Seul i Tokio gdje bi trebala dogovoriti i uskladiti sljedeće korake u primjeni rezolucije Vijeća sigurnosti UN koje je jednoglasno odlučilo nametnuti Sjevernoj Koreji oštre sankcije zbog nuklearnog pokusa. 

Rezolucija Vijeća sigurnosti odnosi se samo na "nevojne sankcije", odnosno zabranu trgovine oružjem, a uključuje i financijske sankcije osobama uključenim u razvoj nuklearnog oružja u Sjevernoj Koreji.

Popis roba s kojima Sjeverna Koreja ne smije trgovati uključuje oružje, tenkove, ratne brodove, borbene zrakoplove, ali i luksuzne artikle i različitu drugu robu.

Predviđena je, takođe, i kontrola tereta koji prevoze
sjevernokorejski brodovi, ali će konačni plan međunarodne zajednice o provođenju sankcija biti poznat u sljedeća dva tjedna kada se očekuje formiranje posebne komisije za provođenje embarga. 

SKUP NUKLEARNI POKUS

Sjeverna Koreja "će skupo platiti" nuklearni pokus kojeg je izvela 9. listopada, ocijenio je glavni američki pregovarač za sjeverno-korejski nuklearni program, Christopher Hill po dolasku u zračnu luku Seula.

"Imamo dokaze da je pokus izveden", dodao je on nekoliko sati nakon što su SAD potvrdile da je 9. listopada izvedena nuklearna eksplozija.

"Držim da to ne mijenja ono što moramo učiniti, a to je primjena rezolucije 1718 Vijeća sigurnosti UN-a s našim partnerima i saveznicima", nastavio je.

Rezolucija 1718 predviđa embargo, posebice na "oružje i opremu" i poziva države članice da osiguraju "pregled svih tereta u Sjevernu Koreju i iz nje.

Ta je stavka izazvala strahovanja Kine i Južne Koreje zbog mogućnosti izazivanja velikog sukoba.

Hill je iz Tokija stigao u Seul kako bi pripremio trostrani sastanak u četvrtak u južnokorejskom glavnom gradu između američke državne tajnice Condoleezze Rice, japanskog ministra vanjskih poslova Taro Asoa i južnokorejskog Ban Ki-moona, budućeg glavnog tajnika UN-a.

KINA POJAČALA CARINSKE KONTROLE NA GRANICI

"Primili smo informaciju carinskih dužnosnika da će kontrole na granici biti strože i da sumnjiva oprema neće moći proći", rekao je jedan dužnosnik trgovinske tvrtke iz Dangdonga, kineskog grada na granici sa Sjevernom Korejom kojim prolazi većina razmjena između dviju zemalja.

"Pošto izvozimo uglavnom predmete svakodnevne upotrebe, ne mislimo da će nas sankcije jako pogoditi", dodao je.