UN-ovi dužnosnici pozvali su u četvrtak 12.000 izaslanika iz 190 zemalja, sudionika UN-ove konferencije o zaštiti klime, da do petka pripreme nacrt novog sporazuma o smanjenju emisija stakleničkih plinova, koji bi bio prihvaćen 2009. u Kopenhagenu i naslijedio Protokol iz Kyota.
>> Ispod arktičkih ledenjaka otkucava metanska bomba
Globalna financijska kriza šansa je da ubrzamo ulaganja u čiste tehnologije, poručio je Ban Ki-moon. 'Da, gospodarska kriza je ozbiljna. No kod klimatske krize ulozi su daleko veći', rekao je on, prenosi agencija dpa.
Evocirajući New Deal, projekt javnih radova američkog predsjednik Franklina D. Roosevelta tijekom Velike depresije, glavni tajnik UN-a rekao je kako danas trebamo 'Zeleni New Deal'.
'To je sporazum koji vrijedi za sve nacije, za bogate i siromašne', naglasio je.
SAD i Europska unija moraju voditi prema zaključenju globalnog sporazuma koji će naslijediti Protokol iz Kyota, kojemu valjanost istječe 2012., rekao je glavni tajnik UN-a.
Protokol iz Kyota obvezuje potpisnice na smanjenje emisija plinova s učinkom staklenika i EU se obvezala do 2020. za 20 posto smanjiti emisije stakleničkih plinova u odnosu na razine iz 1990. Najsvježijim dogovorom sa summita u Bruxellesu EU se obvezuje i na 20-postotnu uštedu energija i na 20-postotni udio obnovljivih izvora energije.
Staklenički plinovi, među kojima napose ugljični dioksid, glavni su krivci za globalno zatopljenje, no SAD, industrijski razvijena zemlja koja sama emitira četvrtinu štetnih plinova, nije niti ratificirala Protokol iz Kyota.
Izabrani američki predsjednik Barack Obama najavio je promjenu američke politike o klimi.
'Moramo izaći iz naših ukopanih pozicija - tko je kriv i tko prvi mora djelovati", rekao je Ban Ki-moon. 'Hajde da se spasimo katastrofe i krenemo u istinski održiv svijet', poručio je.
I Kina i Indija, nova rastuća tržišta, koja su veliki onečišćivaći, obećale su djelovati, a SAD-u su upravo zemlje poput Kine bile izgovor za izbjegavanje Kyota.
Protokol iz Kyota obvezuje samo bogate, industrijski razvijene zemlje, na smanjenje stakleničkih plinova.
Nakon Ban Ki-moona i najviši dužnosnik Ujedinjenih naroda za klimu, Yvo de Boer, pozvao je pregovarače da ulože napore i do petka navečer, kada završava summit počet 1. prosinca, donesu sporazum, javlja AFP.
'Uspjeli ste ostvariti napredak na Baliju (2007. godine). Sada morate ostvariti napredak i u Poznanju kako biste postavili temelje za snažnu akciju u Kopenhagenu' 2009. godine, rekao je de Boer, glavni tajnik UN-ove konvencije za klimatske promjene.