Prvi instrument?

Nove dileme oko 'najstarije frule'

Slika nije dostupna
Dr. Cajus Diedrich tvrdi da su rupice zapravo nastale kad je hijena pokušala pregristi kost medvjeđe strvine.

Bedrena kost špiljskog medvjeda s dvije okrugle rupice koja je 1995. godine otkrivena na lokaciji Divje babe kod Cerkna u Sloveniji, te izložena u Narodnom muzeju u Ljubljani uz opasku da se radi o jednoj vrsti frule, odnosno prvom 'instrumentu' koji je izradio neandertalac, ipak nije prvo glazbalo u povijesti jer je utvrđeno da su rupice nastale ugrizom hijene koja se hranila mesom medvjeda, tvrdi britanski Daily Mail koji se poziva na jednu novu paleontološku studiju.

Dr. Cajus Diedrich iz Neovisnog instituta za geoznanosti navodno je utvrdio da je kost uopće nije iz razdoblja u kojemu su u Europi živjeli neandertalci i da su rupice zapravo nastale kad je hijena pokušala pregristi kost medvjeđe strvine.

DNK fosila potvrdio s kime su se ljudi križali

Karbonskom analizom je utvrđeno da je kost stara oko 30.000 godina. Do sada se smatralo da je stara između 43 i 80.000 godina.

Mišljenje slovenskih paleontologa o tome je li riječ o 'ljudskom' artefaktu ili ne do sada je bilo podijeljeno, a kost iz nalazišta u sjeverozapadnoj Sloveniji u međuvremenu je kao najstariji glazbeni instrument uspjela ući i u Wikipediju. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook