'Da prestanemo primjenjivati šerijatsko pravo, morali bismo kontaktirati do 100 zemalja i poništiti sporazume koji su sklopljeni, a to je gotovo nemoguće', ističe Joachim Lüblinghof, sudac za obiteljsko pravo, piše Deutsche Welle. On tvrdi kako pravna praksa u Njemačkoj već godinama izgleda drugačije.
>> Merkel: Multikulturalizam u Njemačkoj je propao
Lüblinghof ipak naglašava kako je riječ o složenoj temi, a da je tome tako, potvrdila je i žustra rasprava o integraciji, koja se trenutno vodi u Njemačkoj. Kancelarka Merkel izjavom kako je taj proces 'u potpunosti propao' i kako je trud države bio uzaludan, izazvala je burne reakcije.
'Ne radi se o kamenovanju'
'Gospođa Merkel ovu stvar potpuno krivo shvaća. Ne radi se o tome hoće li se u Njemačkoj uvesti kamenovanje, već prije svega o odlukama oko brakova i nasljedstva. To nije nikakva prijetnja, nego dobra stara njemačka praksa od 1896. godine. Od onda se u Njemačkoj, kao i u brojnim drugim zemalja širom svijeta, poštuje princip primjene zakona zemlje iz koje stranke dolaze. To je u Njemačkoj do sada bilo potpuno nesporno', ističe Hilmar Krüger, pravni savjetnik i profesor inozemnog prava na sveučilištu u Kölnu specijaliziran je za Bliski i Srednji istok, koji govori arapski, perzijski i turski jezik.
'Najveći dio šerijatskog prava se odnosi na privatna prava: civilno pravo, trgovačko pravo, također i procesno pravo. Kazneno pravo je relativno mali dio, samo što je ono vrlo spektakularno', objašnjava Krüger. Na kraju napominje kako zapravo ekstremno malen broj pravnih slučajeva u Njemačkoj završava primjenom šerijatskog prava.