'Ovo je zajednički, nacionalni projekt koji iziskuje suradnju svih snaga u zemlji“, rekao je tijekom parlamentarne rasprave koja je prethodila glasovanju, njemački ministar zaštite okoliša Norbert Roettgen. Za odustajenje od atomske energije i postupno gašenje preostalih nuklearnih elektrana glasali su, osim stranaka vladajuće demokršćansko-liberalne koalicije i zastupnici oporbenih stranaka Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) i stranke Zelenih.
Stranka Ljevice glasala je protiv zakona jer smatra da proces gašenje njemačkih nuklearnih elektrana ide presporo. Prema danas prihvaćenom zakonu sedam najstarijih nuklearnih elektrana, koje su nakon katastrofe u Fukushimi u ožujku ugašene i privremeno isključene iz mreže, više neće biti puštane u pogon. Isto vrijedi i za nuklearnu elektranu Kruemmel koja je dosada bila podložna kvarovima. Devet preostalih nuklearnih elektrana bit će ugašeno i isključeno s mreže do 2022.
Koalicijska vlada Angele Merkel još je prošle godine poništila sličan zakon kojeg je donijela bivša socijaldemokratsko-zelene vlada te je donijela odluku o produljenju rada njemačkih nuklearki do 2040. Nakon potresa i tsunamija u Japanu i nuklearne katastrofe u Fukushimi, vlada Angele Merkel odlučila se na povratak ubrzanom odustajanju od atomske energije.
Predvodnik oporbe, predsjednik SPD-a Sigmar Gabriel odluku o povratku Angele Merkel ubrzanom odustajanju od nuklearne energije nazvao je „Waterloom na polju energetske politike“ za saveznu vladu. (Hina)