Njemačka zabranila marševe neonacista povodom godišnjice smrti Rudolfa Hessa

Slika nije dostupna
Njemačke vlasti zabranile su povorke desnih ekstremista povodom godišnjice smrti Hitlerovog zamjenika Rudolf Hessa ovog weekenda a predstavnici mirovnih inicijativa najavili su održavanje mirovnih skupova diljem Njemačke te posebice Franačke gdje su trebali biti održani marševi neonacista.

"Desni ekstremisti su u Bavarskoj nepoželjni i mi ćemo se protiv njih boriti svim raspoloživim sredstvima", rekao je predstavnmik bavarskog ministarstva unutarnjih poslova Juergen Heike (Kršćansko socijalna unija CSU).


Bavarski državni tajnik za kulturu Bernd Sibler (CSU) zaključio je da su građani Wunsiedela "odlučnošću i pojačanim angažmanom" ove godine spriječili marševe nacista.


"Mi moramo učiniti sve kako bi spriječili širenje protuustavnih ideja", rekao je Sibler.


Franački gradovi Wunsiedel, gdje se nalazi grob Rudolfa Hessa, i Warmensteinach najavili su za subotu i nedjelju mirovne skupove. U Wunsiedelu, gdje je u nedjelju trebao biti održan prosvjedni marš neonacista održat će se skup pod nazivom "Dan demokracije" a u obližnjem Warmensteinachu građani će prosvjedovati protiv najavljene prodaje jednog hotela desno ekstremnoj Nacionalsocijalističkoj stranci Njemačke (NPD) koja u hotelu planira otvoriti kongresni centar.


Nakon što je u četvrtak uvečer Njemački visoki sud potvrdio odluku suda u Wunsiedelu o zabrani održavanja desno ekstremnih marševa u ovom gradu, zabranu sličnih skupova donijele su i vlasti ostalih njemačkih saveznih pokrajina gdje su za weekend najavljeni neonacistički skupovi.


Pripadnici neonacističke scene okupljaju se svake godine 16. kolovoza na dan smrti Rudolfa Hessa u franačkom Wunsiedelu gdje je osuđeni ratni zločinac pokopan prije 21. godinu nakon smrti u savezničkom zatvoru u berlinskim Spandauu.


Rudolf Hess, usprkos brojnim kontroverzama, uživa ulogu "mučenika" među neonacistima jer je nakon dugogodišnje robije preminuo u zatvoru. Hess je obnašao neslužbenu funkciju Hitlerovog zamjenika sve do, do dan danas nerazjašnjene, predaje Britancima 1941. Hess je 1947. tijekom Nuernberskih procesa osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu.