Naime, konfederacija njemačkih sindikata DGB tvrdi ono što je na našim prostorima od davnina utvrđeno, kako kratkotrajno drijemanje poslije ručka smanjuje rizik srčanog udara te povećava radnu učinkovitost i cjelokupnu razinu energije u organizmu.
Zanimljivo je kako su Nijemci koristili ‘sieste’ sve do industrijske revolucije kada su potrebe za radnom snagom uzrokovale nestanak popodnevnog odmora u većem dijelu sjeverne Europe.
Istraživači sa harvardske škole za javno zdravstvo i Medicinskog fakulteta u Ateni svojim su istraživanjem došli su do zaključka kako redovite ‘sieste’ smanjuju smrtnost od srčanih bolesti za čak 37%.
Ideja je naišla na plodno tlo u nekoliko uspješnih njemačkih kompanija poput Opela, Hornsbacha, BASF-a i Lufthanse koje su svojim radnicima osigurali posebne prostorije u kojima se mogu odmoriti poslije ručka. Poslodavci ističu kako su i oni ‘profitirali’ od povećane učinkovitosti odmornih i ‘svježih’ zaposlenika.
Prema podacima Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) iz 2010. g., Nijemci prosječno rade 1.390 sati godišnje, dok stanovnici zemalja južne Europe rade znatno više, primjerice, Španjolci rade 264, Talijani 383, a Grci čak 729 sati više od Nijemaca, čime optužbe na račun 'lijenih' južnih Europljana, padaju u vodu.