Nije dobio na lotu, nego sok košta 25 milijuna dolara

Slika nije dostupna
U razvijenom dijelu svijeta čovjek koji hoda uokolo s naramkom novca vjerojatno posjeduje veliko bogatstvo. Ali ne u Zimbabveu. Tamo, zahvaljujući golemoj stopi inflacije, prosječan obiteljski čovjek odlazi u kupovinu namirnica noseći sa sobom vreće novca.

Zimbabveški dolar danas u toj zemlji ne vrijedi niti papira na kojem se tiska. Naime potrebno je čak 25 milijuna zimbabveških za vrijednost jednog američkog dolara.

Za taj iznos on teško može kupiti nešto više od limenke soka. 

Teška ekonomska kriza u toj zemlji traje već dulje vrijeme, a ne nazire joj se kraj, barem dok je na vlasti Robert Mugabe. Nastavi li ovim tempom, uskoro će za kupovinu osnovnih namirnica građani hodati gradom s vrećama od 100 do 200 tisuća novčanica.

U trgovinama je sasvim normalno brojanje novca pomoću elktroničkog brojača, a trgovci nerado primaju kreditne kartice, jer do naplate računa bilježe velike novčane gubitke. 

Banke su ograničile isplate klijentima, jer državna banka nije u mogućnosti tiskati dovoljnu količinu novčanica.

U zemlji u kojoj živi gotovo 11 i pol milijuna stanovnika vlada je proglasila ilegalnim posjedovanje više od 500 milijuna zimbabveških dolara odjednom, što je nešto manje od 20 američkih dolara. 

Vlada uvodi sve stroža pravila i zabrane kako bi spriječila daljnji rast inflacije. 

Prema posljednjim istraživanjima prosječna peteročlana obitelj mjesečno treba 875 milijuna zimbabveških dolara za preživljavanje, a prosječna plaća običnog radnika iznosi 250 milijuna. 

Uz monetarni kaos zemlju muče i visoka stopa nezaposlenosti od 80 posto te nestašica goriva i hrane.

Ipak Mugabe, koji je na vlasti 28 godina, vjeruje kako će ponovno biti izabran za predsjednika, na izborima 29. travnja. Njegovi najozbiljniji protivnici su oporbeni političari Simba Makoni i Morgan Tsvangirai.

Mugabe je nakon prijašnjih izbora bio optuživan za namještanje rezultata, a prije dvije godine zabranio je zapadnim zemljama nadgledanje izbora u njegovoj zemlji.