Nezaposlenost pogodila japansku mafiju

Slika nije dostupna
Broj osoba povezanih s japanskom mafijom, slavnim jakuzama, znatno je pao 2006. godine i mafijaši zaposleni "na pola radnog vremena" danas su brojniji od onih s punim radnim vremenom, objavila je policija.

Snage sigurnosti pobrojale su krajem prosinca 84.700 jakuza naotočju, a to je 1.600 ljudi manje nego godinu dana ranije.

Od tog broja samo njih 41.500 radilo je na puno radno vrijeme i bilo registrirano pri sindikatu kriminalaca. Preostalih 43.200 pružalo je povremeno usluge mafijaškim organizacijama.

Te jakuze zaposlene na pola radnog vremena možda su i dragovoljno birale takvu opciju "kako bi se lakše uključile u poslovne te političke krugove", pojasnila je glasnogovornica japanske policije inzistirajući da su oni ipak "svi kriminalci" bez obzira rade li to povremeno ili stalno.

Osim tradicionalnih mafijaških poslova kao što je reket, ilegalne igre na sreću, lihvarenje i slično, jakuze se danas sve više bave pranjem novca pri čemu se koriste sve sofisticiranijim metodama, navodi se u izvješću.

Jakuze su poznate po svojoj tetovaži, slijepoj odanosti svojim
klanovima te po ritualima kao što je samosakaćenje po jednog prsta kao kazni za nelojalnost.

U Japanu djeluju četiri velike "obitelji" podijeljene u nekoliko
stotina klanova.

Prema policiji, nasilje povezano s mafijom u stalnom je opadanju od 2004. kada je Vrhovni sud presudio da su mafijaški šefovi odgovorni za ubojstvo koja počinje njihovi potčinjeni.

O 53 sukoba vatrenim oružjem u Japanu tijekom 2006., 36 su počinili gangsteri što je 29 posto manje nego li godinu dana ranije.

Povezane teme