Newsweek o uspjesima Hrvatske i 'autocesti za Europu'

Slika nije dostupna
Američki tjednik Newsweek u svom ovotjednom broju donosi priču o uspjehu Hrvatske koja je u nešto više od desetljeća prošla put od ratom razorene zemlje, s više od 13.000 mrtvih i ekonomijom u ruševinama, do današnje stabilne države koja je na putu da postane najnovijom članicom NATO-a i Europske unije.

Simbol svega što je posljednje vrijeme krenulo dobro u Hrvatskoj, za autoricu članka Soniu Kolesnikov-Jessop je autocesta A1, koja se pruža od Zagreba 416 km na jug.

- Izgrađena u šest godina, uz cijenu od tri milijarde eura, slavljena je kao 'nacionalni ponos', 'remekdjelo' i 'autocesta za Europu', ističe Newsweek.

Izgradnja autoceste A1 bila je posebno značajna jer je dokazala da zemlja ima političku stabilnost da poveže velike sume novca i tehničku stručnost, te da potakne suradnju javnih i privatnih entiteta, sve bez sumnji za korupciju koja je opterećivala mnoge projekte.

Stabilne institucije zemlje i širenje infrastrukture također su
pomogli gospodarstvu. Turizam je u usponu, a izravna strana ulaganja ove će godine premašiti četiri milijarde eura, u usporedbi s 2.7 2006. godine. 

Američki tjednik uspoređuje uspješan razvoj cestovne infrastrukture u Hrvatskoj s nedovoljnom izgradnjom autocesta u Sloveniji, što je postalo "kost razmirica" s EU, prema riječima Charlotte Ruhe iz Europske banke za obnovu i razvoj.

Gospodarski rast je respektabilnih 4,8 posto, a Zagreb ostvaruje
"vrlo snažan napredak" u provedbi gospodarskih, političkih i
obrambenih reformi, rekao je visoki dužnosnik NATO-a za Newsweek.

List prenosi i izjavu veleposlanika SAD u Zagrebu Roberta Bradtkea, kako je politička stabilnost pretvorila Hrvatsku u "model u regiji".

Hrvatska je prošloga mjeseca izabrana za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti UN, na putu je da uđe u NATO do travnja 2008. i priključi se ekskluzivnom klubu EU-a do 2010. ili 2011. godine, navodi se.

Uspjeh Hrvatske još je značajniji kada se uspoređuje sa susjedima, Makedonijom koja moža u EU najranije 2012. te BiH i Srbijom, koje su tek u statusu "potencijalnih kandidata" za EU, ocjenjuje se.

Newsweek citira i ministricu vanjskih poslova Kolindu Grabar
Kitarović, kako je Hrvatska ukinula "giljotinu propisa" koji su
otežavali ulazak stranih investicija.

List prenosi i ocjenu glasnogovornice Europske komisije Krisztine Nagy, kako Hrvatska mora "pojačati napore" na smanjenju sudskih zaostataka i poštivanju manjina iz drugih balkanskih zemalja. Ističe se i kako je korupcija još uvijek problem, da su donesene široke antikoprupcijeme mjere, ali se i dalje ograničeno procesuira.

Transparency International ocjenjuje kako broj zlopuporaba opada, navodi Newsweek i zaključuje kako će se "ako se tako nastavi" Hrvatska priključiti EU dovoljno brzo, što će biti postignuće koje će obilježiti kraj jednog jako dugog puta.

Povezane teme