"Zrakoplov se srušio nedugo nakon polijetanje s piste oko 10:30 sati, po lokalnom vremenu. To je prvi pad jednog bombardera B-2", rekla je Sheila Johnston, glasnogovornica Komande zračnih snaga u bazi Langley u Virginiji.
B-2 je uzletio zajedno s još tri zrakoplova na svoj posljednji let s Guama, nakon četvoromjesečnog razmještaja, u sklopu stalne nazočnosti američkih bombardera u zapadnom Pacifiku. Nakon rušenja, ostala tri bombardera zadržana su na Guamu, izjavio je bojnik Eric Hilliard iz zrakoplovne baze Hickham na Havajima, prenosi ABC News.
Najmanje jedan B-2 koji je poletio iz baze Anderson na Guamu, vratio se na otok nakon što se bombarder istog tipa srušio.
Na tlu nije bilo ozlijeđenih niti štete na obližnjim zgradama, a u potpuno uništenom B-2 nije bilo streljiva.
Gusti crni dim dizao se s mjesta pada zrakoplova, izjavila je Jeanne Ward, iz obližnjeg naselje Yigo, koja je bila u bazi u posjetu suprugu.
Ward je kazala kako se gomila ljudi okupila kada su stigla vozila hitne pomoći i vatrogasci.
Ratno zrakoplovstvo, koje nije objavilo imena pilota, izvijestilo je da je jedan od pilota otpušten nakon pregleda, dok je drugi u stabilnom stanju u Mornaričkoj bolnici Guam.
Komisija časnika ratnog zrakoplovstva SAD ispitati će uzroke pada tog revolucionarnog bombardera 'stealth' tehnologije, aerodinamičnog dizajna 'letećeg krila', čiji obrisi podsjećaju na šišmiša.
Prvi B-2, višenamjenski bombader koji je u američkom zrakoplovstvu trebao zamijeniti isluženi B-52, predstavljen je 1988. godine, a prvi let imao je godinu dana kasnije. Prvi B-2 isporučen je ratnom zrakoplovstvu 1993. Eskadrila od 21 zrakoplova, koliko ih je do danas stavljeno u operativnu uporabu, stacionirana je u bazi Whitman u Missouriju. Cijena jednog B-2 je 1.2 milijarde dolara, a proizvođač je tvrtka Northrop-Grumman.
Prvotno je naručena proizvodnja 135 bombardera B-2, potom je narudžba prepolovljena na 75, da bi 1992., nakon raspada SSSR-a, proizvodnja bila ograničene na 20 letjelica, uz uključivanje u operativnu službu i probnog B-2.
Zbog sposobnosti da nosi veliku količinu bombi i velikog doleta korišten je 1999. kod bombardiranja SR Jugoslavije s polijetanjem i slijetanjem u Missouriju, te u kampanjama u Iraku i Afganistanu.
Njegov dolet je u prosjeku 11.000 kilometara, bez popune gorivom u zraku. Iz Missourija je letio i u misije u Iraku koje su trajale po 30 sati. Može letjeli na velikim visinama što mu povećava dolet, te gađati do 16 ciljeva kada je naoružan s bombama od 500 kg i 1000 kg, te do 80 ciljeva kada nosi bombe od 250 kg. B-2 je prvi uveo u borbenu uporabu 'pametne', satelitski navođene, JDAM bombe.
Otok Guam je američki teritorij, smješten oko 6.000 km jugozapadno od Havaja.