Kinin nagon za jačanjem utjecaja na Tihom i Indijskom oceanu digao je na noge ostatak Azije te su susjedne zemlje odlučile napraviti sve što mogu kako bi obuzdali Kinu.
U tome prednjači Indija, koja je sasvim nezadovoljna idejom da Kina postane vodeća pomorska snaga u Indijskom oceanu. Ta zabrinutost je preko New Delhija došla i do Washingtona te su sad vojske SAD-a i sklopile pakt o suradnji koji će Indiji dati pristup sofisticiranoj američkoj tehnologiji.
Indija se nada da će uz američku pomoć u kraćem roku razviti svoja dva nosača aviona, a na jednom od njih bi htjeli koristiti i EMALS tehnologiju (Electromagnetic Aircraft Launch System), najsuvremeniji sustav koji se nalazi i na američkim Nimitz nosačima.
Deset najjačih vojnih sila: Jedna ih sve nadmašuje
Kina, naime, svake godine troši sve više novca na vojsku. 2014. godine taj se iznos popeo na 216 milijardi dolara, a osim toga ulažu i u izgradnju novih luka u Pakistanu, Bangladešu, Šri Lanki i Mjanmaru kako bi njihovi trgovački, ali i ratni brodovi i podmornice, imali sigurne luke diljem Indijskog oceana.
Kina trenutno ima najveći nosač aviona u Aziji, 302 metra dug bivši sovjetski brod koji ima kapacitet za 50 zrakoplova i helikoptera.
Inače, Amerikanci su zabrinuti i zbog suradnje i zajedničkih vojnih vježbi Kine s Rusima, ali i zbog činjenice da Kinezi grade umjetne otoke u južnokineskom moru kojim si poveća teritorij, a što uzrokuje tenzije u regiji.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook