biste li preživjeli 72 sata?

"Spremite zalihe hrane, vode, deke..." Neke europske zemlje pripremaju se za rat, ovo su preporuke građanima

Ilustracija Foto: Getty Images
Iako se izgledi za širi rat u Europi mnogima čine dalekim, neke zemlje ipak situaciju i tenzije na relaciji NATO – Rusija shvaćaju prilično ozbiljno i svoje građane pripremaju za mogući rat.

Neke europske zemlje itekako se pripremaju za mogući rat na kontinentu. Njemačka razvija aplikaciju koja će pomoći ljudima da lociraju najbliži bunker u slučaju napada.

Švedska dijeli brošuru na 32 stranice naziva "Ako dođe do krize ili rata". Pola milijuna Finaca već je preuzelo vodič za pripravnost u hitnim slučajevima.

Bivši finski predsjednik Sauli Niinistö, posebni savjetnik predsjednice Europske komisije, predstavio je izvješće Ursuli von der Leyen, u kojem se navodi da bi građani Europske unije trebali napraviti zalihe za hitne slučajeve u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti.

Iako se izgledi za širi rat u Europi mnogima čine dalekim, neke zemlje ipak situaciju i tenzije na relaciji NATO – Rusija shvaćaju prilično ozbiljno i, prema terminu koji koristi njemački ministar obrane Boris Pistorius, poduzimaju korake kako bi stanovništvo bilo spremno za rat, piše Guardian.

Što bi sve trebalo imati u zalihama?

Zbog ruske invazije na Ukrajinu Finska i Švedska nakon desetljeća neutralnosti pridružile su se NATO-u.

"Živimo u nesigurnim vremenima. Trenutačno se vode oružani sukobi u našem dijelu svijeta. Terorizam, kibernetički napadi i kampanje dezinformiranja koriste se kako bi nas potkopali", navodi se u uvodu švedske brošure i dodaje da svatko mora učiniti svoj dio u obrani neovisnosti zemlje i spremnosti Švedske za hitne situacije.

U brošuri se daju savjeti o sustavima upozorenja, skloništima od zračnih napada, digitalnoj sigurnosti i kako koristiti WC ako nema vode. Također se preporučuje održavanje zaliha vode kod kuće, imati dosta deka, tople odjeće i alternativnih načina grijanja. Trebalo bi imati i radio na baterije te konzerviranu hranu.

Norveška uprava za civilnu zaštitu podijelila je sličnu knjižicu za 2,6 milijuna kućanstava u zemlji. “Živimo u sve turbulentnijem svijetu", kaže se u brošuri i savjetuje građanima da imaju zalihe hrane koja se neće pokvariti bar tjedan dana – konzervirane mahunarke i grah, namaze za sendviče, energetske pločice, sušeno voće, čokoladu, med, kekse i orašaste plodove.

Norveška također savjetuje građanima da se opskrbe osnovnim lijekovima – uključujući tablete joda u slučaju nuklearnog incidenta – i, poput Švedske, preporučuje ljudima da imaju nekoliko bankovnih kartica i da drže spremnu zalihu gotovine kod kuće.

U Finskoj opsežan online vodič pod nazivom Priprema za incidente i krize pruža stanovnicima informacije i savjete o različitim situacijama: od nestanka vode do šumskih požara, kolapsa interneta ili dugotrajnijih kriza... kao što je vojni sukob.

Na posebnoj internetskoj stranici 72tuntia.fi Finska, koja s Rusijom dijeli 1340 kilometara granice, otvoreno pita svoje građane "Biste li preživjeli 72 sata?" u nizu kriznih situacija.

"Zatvorite vrata i prozore. Uključite radio"

Stranica sadrži savjete o jačanju psihičke otpornosti i poboljšanju kibernetičke sigurnosti u skloništima i zatvorenim prostorima: "Zatvorite vrata i prozore. Uključite radio. Mirno pričekajte upute."

Ruski rat protiv Ukrajine bio je poziv na buđenje čak i u zemlji koja je dugo bila spremna: žene su se upisale na tečajeve borbene spremnosti, radijski uređaji na baterije su pokupovani, a pitanja poput "koliko vode imaš kod kuće?" ili "imate li prijenosno kuhalo?" postala su nešto sasvim normalno.

Njemačka je u međuvremenu usredotočena na povećanje broja svojih bunkera i skloništa nakon službene procjene da nacija od 84 milijuna ima manje od 600 javnih skloništa, koja zajedno mogu primiti samo 480.000 ljudi.

Mnoga hladnoratovska skloništa demontirana su zbog uvjerenja da više neće biti potrebna, ali Berlin je sada pokrenuo nacionalni plan bunkera, uključujući telefonsku aplikaciju za geolokaciju.

Stručnjaci predviđaju da bi ruski napad mogao biti moguć u sljedećih pet godina i sada je u tijeku potraga za bilo kojom strukturom koja bi se mogla koristiti ako se takav događaj dogodi, uključujući stanice metroa i podrume javnih ureda, škola i gradskih vijećnica.

Njemačka kućanstva pozvana su da prilagode vlastite podrume, garaže ili spremišta ili da iskopaju stare bunkere, dok će graditelji biti zakonski obvezni u nove zgrade ugrade i sigurna skloništa – kao što je Poljska već učinila.

Pročitajte i ovo Na sjeveru Europe Novi savjeti o preživljavanju rata: Milijuni građana primit će knjižicu s važnim informacijama

Pročitajte i ovo Prava zima VIDEO Mećava u susjednoj zemlji, napadalo više od pola metra snijega: Neka mjesta ostala zatrpana, nestalo struje i vode

Povezane teme