Ipak, takvo mišljenje ne dijeli i glavna oporbena stranka desnog centra, Fidesz, koja aferu u protivničkom taboru socijalista nastoji upisati sebi u korist.
"Politička i moralna potpora Gyurcsanyjevoj vladi čini se isparava, a možda je već i isparila", rekao je prvi čovjek Fidesza Viktor Orban za privatnu televiziju Duna.
Neki analitičari procjenjuju da je prosvjede orkestrirao upravo
Fidesz, koji je u predizbornim anketama 1. rujna dobivao 34 posto glasova, dok su socijalisti dobivali oko 23 posto.
Fidesz je nedjeljne lokalne izbore već opisao kao izjašnjavanje birača o vladinoj politici smanjenja proračuna koju je Gyurcsany uveo nakon reizbora kako bi smanjio proračunski deficit od 10,1 posto BDP-a, najveći u Europskoj uniji.
Oporbeni Fidesz drži da bi se, uspije li on izboriti više od 50 posto glasova, vlada trebala povući i biti zamijenjena prijelaznom vladom koja će pripremiti nove izbore.
Analitičari, međutim, predviđaju da će Fidesz vjerojatno osvojiti sela, no osim u slučaju da socijalisti izgube njihova gradska uporišta ili da njihovi partneri Savez slobodnih Demokrata izgube grad Budimpeštu, učinak lokalnih izbora bit će ravan ništici.
Fidesz trenutno drži tek 5 od 23 urbanih županija.
Za gradonačelnika Budimpešte natječe se pet kandidata i baš je prijestolnica glavni ulog za Fidesz koji želi istisnuti gradonačelnika Budimpešte Gabora Demszkyija, koji je na vlasti još od prvih demokratskih izbora 1990.