Svake sekunde više od 10 septilijuna (10^25) antineutrina juri iz unutrašnjosti Zemlje prema svemirskom prostranstvu. To je 100 trilijuna puta više količinski, nego što je zvijezda u galaksiji. U svakom slučaju "sitna" brojka za doista tu sitnu subatomsku česticu.
Fizičar čestica Shawn Usman iz Nacionalne agencije za geoprostorne podatke u američkom gradu Springfieldu, objavio je zajedno s kolegama prvu globalnu kartu antineutrina, bezopasnih subatomskih čestica (antimaterijskih rođaka čestica neutrina). Antineutrini nastaju prilikom raspadanja radioaktivnih elemenata unutar kore i omotača planeta Zemlje te nuklearnim reaktorima, prenosi Science News.
Usman i njegov tim posložili su podatke, uključujući i mjerenja iz detektora tih čestica u Italiji i Japanu, kako bi napravili globalnu kartu gustoće antineutrina u tehnikoloru.
Fizičari uspjeli 'zaviriti' u dušu Sunca: Došli do iznenađujućih otkrića
Ta karta mogla bi znanstvenicima pomoći u preciznom određivanju pokretačke sile Zemljinog unutarnjeg sustava zagrijavanja, koji pokreće tektonske ploče i aktivira vulkane. Koliko točno topline dolazi iz radiokativne energije u unutrašnjosti Zemlje, ostaje predmet rasprave i dalje, ističe Usman. Rad njega i njegovog tima, u tom smislu, znanstvenicima bi mogao dati jasniju sliku, osim one bogatije bojama.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook