Napolitano je izjavio kako je teško za sada davati bilo kakvu ocjenu o konzultacijama koje će nastaviti u ponedjeljak kada će primiti predstavnike srednje velikih stranaka, dok će se u utorak susresti s predstavnicima dvije najveće, Naprijed Italijo Silvija Berlusconija i Demokratske stranke Waltera Veltronija.
Možda bi u srijedu Napolitano mogao dati nekome mandat za traganje za mogućom parlamentarnom većinom ili stvaranjem neke prijelazne vlade koja bi zajamčila stvaranje novog izbornog zakona s kojim bi se na izborima dobila čvrsta većina i stabilna vlada.
Jedan od čelnika u Demokratskoj stranci, ministar vanjskih poslova Massimo D'Alema zatražio je od čelnika desnog centra Silvija Berlusconija stvaranje "vlade za spas zemlje".
Berlusconi je takav poziv odbio i potvrdio kako će od šefa države zatražiti prijevremene izbore, te je već najavio program svoje vlade u slučaju pobjede.
Berlusconi će, kako je rekao, odmah ukinuti poreze na stanove, donijeti zakone o većoj sigurnosti i druge za poticanje ekonomskog rasta.
Nije isključeno ni stvaranje velike koalicije kakva postoji u
Njemačkoj, Austriji i Nizozemskoj, ali nakon eventualnih prijevremenih izbora.
U međuvremenu Romano Prodi je najavio kako više nema namjeru kandidirati se za premijera, pošto je u Parlamentu srušen njegov program, te kako će se posvetiti ulozi djeda s unukom Chiarom.
U ime Vatikana je državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone izjavio kako želi rješenje krize talijanske vlade sa "sporazumom za opće dobro".
Predsjednik talijanske biskupske konferencije i nadbiskup
Genove kardinal Angelo Bagnasco odbacio je optužbe u upletenost biskupa u rušenje Prodija, te je naglasio kako Katolička crkva promiče "vrijednosti a ne stranke".